II. svíčka na dortu

8.12. oslavil AmberZine druhé výročí své existence. Při té příležitosti jsme si dovolili trochu sebeprezentace. Rozhovor založený na tomto textu by měl vyjít v některém z příštích čísel časopisu Internet, je tedy cílen na čtenáře, kteří nás neznají. No a vy, kdož nás sledujete delší dobu, možná uvítáte pohled pod redakční pokličku.
A nebo to nečtěte a jen se mrkněte na fotoreportáž z oficiálního křtu našeho ezinu na Brněnském Draconu 95 - foto (c) Dáreček.


Co je to AmberZine?

AmberZine má v podtitulu "pavučinový občasník pro příznivce kyberkultury, science fiction, fantasy a hororu".
Tedy, ve smyslu fandomu (fandom je zjednodušeně řečeno komunita čtenářů SF literatury) jsme fanzinem, hlásnou troubou SF klubu AmberZine. Ve skutečnosti se neomezujeme jen na oblast SF, naopak, snažíme se opustit scifistické ghetto a oslovit poněkud větší skupinu čtenářů. Má to samozřejmě své mínus - pravověrní scifisti si myslí, že nerozumíme SF, protože nepíšeme o tom, kdo dostal letošního Huga a Nebulu. A lidé odjinud nás zase berou jako ty, co "čtou knížky o raketách a UFOnech nebo trpaslících a hobitech".
Chvíle napětí, než to bouchne...
zleva: Vlado Ríša, Pepa von Třebíč, Pavel BVer Šuchmann, Pavel MaCicEK Krynický,
Ondřej Aston Neff, Tomáš TopSecret Svítil, Jiří Walker Procházka

Jak často vychází AmberZine?

V současné době se nám daří vycházet jednou za dva týdny vždy ve čtvrtek, takže můžeme směle tvrdit, že jsme čtrnáctideník. U elektronického média "vycházet" znamená aktualizovat hlavní stránku. S tím vycházením ale byly v minulosti docela problémy. Jednak to bylo způsobeno tím, někdy, zvláště během prázdnin, se nám nedařilo získávat zajímavé příspěvky. Ale hlavně - AmberCREW (redaktoři) mají svá zaměstnání a studijní povinnosti, takže se AmberZine coby koníček občas musel přizpůsobit.
Jednotlivá čísla vždy avizujeme mailem, kdo se přihlásí na AmberNotify, je pak stále upozorňován na nový release.

Jaká je struktura AmberZine?

Příspěvky jsou řazeny do rubrik, jednou za čtrnáct tedy napíšeme nový úvodník, ve kterém uvedeme odkazy na nové přírůstky. Žádný materiál ale z našeho e-zinu nemizí, čtenáři se mohou ke starším textům dostat buď z příslušné rubriky, nebo z archivu úvodníků. AmberZine je tedy nabalující se sněhová koule, k dnešku má něco přes 50MB na disku, většinou textů, část obsahu je v databázi.
Největšími rubrikami jsou OverDrive (věci kolem Internetu, nanotechnologie, umělé inteligence) a Jiná Dimenze (spor evolučních versus kreacionistických teorií, interviews se zajímavými lidmi) a povídková a recenzní rubrika. V současnosti ale je viditelný pohyb v například v rubrice Astro, sekci Brain MeltDown, věnovanou mystifikaci kolem elektromagnetických zbraní, jsme dokonce dokázali naplnit během dvou vydání.
Bouchlo...!
zleva: Pepa, BVer, MaCicEK, Martin Klíma, TopSecret, JWP

Je provoz AmberZine nějak automatizován?

Ano, vydávání úvodníků, archiv, povídková rubrika, Teleport (seznam linků) a FeedBack (diskusní fórum) jsou samostatné aplikace napsané v jazyce AmberWall 2.5. Náš časopis vznikal v době, kdy neexistovaly nějaké Active Server Pages nebo Cold Fusion technologie. No a pravidelná rutinní práce dokáže po takových dvaceti vydáních otrávit i ty nejžhavější nadšence, takže jsme byli nuceni si nějakou technologii sami napsat :-) AmberWall je systém pro vytváření dynamických stránek, díky němu nakonec vznikla i firma i-TOPP, zabývající se návrhem dynamických aplikací a intranetů, která nabídla AmberZinu místo na disku a tím teď vlastně AmberZine sponzoruje.

Jaké je zaměření AmberZine?

Krásně to vystihl Ivan Adamovič, když o nás napsal, že jsme jednou nohou ve scifi a druhou ve světě kolem počítačů. Vidíme SF spíše jako úhel pohledu, životní názor. Na gymplech jsme hltali Součka, Lema, Clarka, lepší věci u nás nevycházely. No a české vydání Gibsonova Neuromancera byla rána v pravou chvíli - začátkem devadesátých let se Internet teprve začal objevovat na pražských univerzitách, kde jsme, shodou okolností, byli i my.
Počáteční opojení Sítí, které nutně znamenalo téma č. 1 našeho e-zinu, je už dávno pryč. Ne však chuť po nových informacích, nekonečná zvědavost a nadšení pro nové technologie, radost z fantazie, poznávání reality a neomezené myšlení - to jsou konstanty AmberZinu vlastní. Politika nás většinou příliš neoslovuje, aspoň ne ve smyslu televizního brainwashingu. Jsme alergičtí na průměr, dogma a "obecně uznávané pravdy".
Od internetově kyberpunkových počátků jsme se tedy dostali k novým tématům, jako jsou nanotechnologie, genetické manipulace, chaos, neodarwinismus, astronomický výzkum a kritické myšlení (vědecká skepse), umělé životní formy, virtuální realita, změněné stavy vědomí, zhoubné kulty a mystifikace. V podstatě nás zajímá všechno to, co ovlivní náš svět za několik let.

Máte nějaké vzory?

Wired, zvláště jeho britská mutace, představuje podle našeho názoru vzor toho, jak se má dělat časopis informačního věku. Wired je papírový měsíčník, zabývá se technikou, Internetem, společenskými dopady informační technologie, děním kolem počítačového průmyslu. Nenajdete tam ale seznamy URL, ani jazyk Java na pokračování, ani hodnocení toho, jaká grafická karta nejbarevnější a jaká myší podložka nejpřiléhavější. Wired nekonkuruje počítačovým ani Internetovým časopisům, zajímají ho trendy, názory lidí v informačním průmyslu, skutečně jen ty relevantní a zajímavé věci. Asi proto, že Wired založil mj. Nicholas Negroponte, šéf Media Laboratory na MITu.
U nás bohužel nevychází, takže jsme odkázáni na HotWired, jeho webovské dvojče. HotWired je však na svém papírovém bratru nezávislý, má vlastní redakci a jeho zprávy vycházejí několikrát týdně.
Z našich luhů a hájů si vážíme zvláště Živlu. Toho papírového ovšem, na webu se Živel moc neprojevuje. Ivan Adamovič dokázal vytvořit časopis, který si uchoval nezávislou tvář původního undergroudového Vokna, ale přitom je zaměřen do technooptimistické budoucnosti.
Dalším silným pramenem inspirace je extropiánské hnutí. Je to v podstatě druh transhumanistické filozofie, to ale není podstatné. Extropista neuznává mantinely, pouze fyzikální zákony. Když nemůže nalézt v realitě nejšťastnější a optimální cestu, připůsobí realitu, aby mu nepřekážela v růstu.
Sudičky české SF u kolébky nejlepšího internetového fanzinu...
zleva stojící: Martin Klíma, Pepa, BVer, MaCicEK, TopSecret, JWP
sedící: Vilma Kadlečková-Klímová, Aston

Kdo je AmberCREW?

Pozor - neplést s CREW, comicsovým časopisem - s Rigor Mortis nemáme nic společného. Zakládající členové AmberZine jsou tři - Pavel Krynický (MaCicEK), Tomáš Svítil (TopSecret) a Pavel Šuchmann (BVer). Postupně jsme nabalovali (opět princip sněhové koule) i další like minded redaktory - do dnešního dne má nebo mělo s naším e-zinem něco společného kolem tuctu lidí.
AmberCREW je virtuální redakce, což má pro naši práci obrovské výhody. Například Honzu Hurycha (jansan) nikdo z nás v životě neviděl, neb jest světoběžník - emigroval do Kanady - přesto je dnes vlastně nejaktivnějším redaktorem. Pavel Koten (NewIm) není z Prahy, avšak dokáže pravidelně plnit astronomickou rubriku. No a Pavel Vachtl (lithium) sice z Prahy je, ale vzhledem ke svému vytížení - je vědeckým redaktorem Živlu, má vlastní knihkupectví UNIVERSUM - komunikuje se zbytkem světa hlavně přes Internet. :) Knihkupec je v redakci ještě jeden - Radim Brouček (Dimoun) z Krakatitu v Jungmance - ten pro nás připravuje anotace knižních novinek SF/Fantasy.
AmberCREW má ale hlavně elektrotechnické kořeny - kromě BVera, jansana, MaCicKa a TopSecreta - absolventů FEL ČVUT - je toho důkazem i Jiří Brossmann (jXb), t.č. student z Karláku.

Jak vznikl AmberZine?

Těžko zjistíme přesné datum, kdy se na katedrálním WWW serveru v Dejvicích začaly objevovat první soubory obsahující slovo AmberZine. Bylo to někdy v létě roku 1995. Pak jsme na ústeckém Bohemiaconu potkali Ondřeje Neffa (Aston) a rozjelo se to na plno. Ondřej je vlastně takovým katalyzátorem AmberZinové reakce - bez něj by asi AmberZine skončil v momentě, kdy TopSecret a BVer skončili doktorandské studium na elektrofakultě. Na druhé straně vyšel Aston z té reakce nezměněn a teď masivně katalyzuje Neviditelného Psa. :-)
U zrodu AmberZine ovšem stála celá řada dalších lidí - například kyberpunkový spisovatel a kolega programátor Jiří Walker Procházka nám ještě před vydáním poskytoval ukázky svého románu Honáci, dále šéfredaktor Ikarie Vlado Ríša a BBSkový guru Béďa Beck - ti nám věnovali SF povídky, aby bylo co číst v prvních číslech.
Ke křtu a k oficiálnímu zahájení pak došlo 8. 12. 1995, kdy jsme na brněnském Draconu za účasti kmotrů polili šampaňským vytištěnou homepage. (viz obrázky)

Proč název AmberZine?

Většinou se má za to, že jsme se inspirovali amberskou SF sérií spisovatele Rogera Zelazného, která v té době vycházela v českém překladu. Je to ale složitější - e-zine své jméno dostal podle serveru, na kterém byl fanzin umístěn.
Tehdy se katedře všechny servery jmenovaly od A - Amethyst, Avatar, Accord, atd.. Mělo to svou logiku - v dlouhém, abecedně řazeném seznamu fakultních strojů pak vždy byly ty naše na prvních místech. A tak je tomu teď i s naším fanzinem. :-)
přihlížíme diskusi pánů spisovatelů...

Plány do budoucna?

Více přístupů na hlavní stránku, pochopitelně. Ne ovšem za cenu podbízení se hlavnímu proudu. Naši čtenáři jsou většinou studenti, dost velké procento lidí nás čte ze Strahova a z jiných kolejí. Máme za to, že lidé, kteří jednou na škole k Internetu přičichli, si ho nenechají vzít. Odcházejí do podniků s konektivitou, koupí si modem, zkrátka u nich přetrvá nějaká forma závislosti. No a ti potom nepodlehnou information push TV kultury, protože poznali, že svět je mnohem rozmanitější.
V listopadovém čísle časopisu Internet byl AmberZine zmíněn coby "čilý stařík na webu". Ta věkovitost je daná hlavně formou - je na nás znát určitý konzervatismus v designu - nenajdete u nás DHTML, ActiveX prvky a javovské aplety - ne proto, že bychom je neuměli napsat, ale proto, že si myslíme, že tyto vymoženosti občas otravují a čtenáři na nás zaměřují své prohlížeče kvůli obsahu. Nicméně grafika je důležitá, protože obal prodává. V tomto směru nejsme také nečinní, jednotlivé rubriky, jakož i celá struktura navigace právě procházejí rekonstrukcí.

Takže stařík ano, ale věkem, nikoliv svými názory.