Novinky pro 20. týden

13. qětna

Tak nám ten týden pěkně začal. Vy všichni, kteří jste byli nedočkaví nového čísla, jste si f pondělí poctivě v bookmarcích vyhledali AmberZine a ono _nic_. A když už se konečně začalo něco loudit a podařilo se vám připojit, tak zase NIC! Pořád 19. týden :(. A v úterý lautr to samý...
On totiž Amber, syčák jeden, se rozhodl vždycky přes noc (asi, že je už vás na něj moc ;) stávkovat. Protože jsme se rozhodli provádět vždycky aktualizaci po půlnoci tak, aby na vás hned ráno čekalo nové vydání, ocitli jsme se v pozici mrtvýho brouka. Za což se teď omlouváme.
No, úvodní výmluvu mám (teď se musím přiznat, jsem to já, MaCicEK, kdo to má na svědomí) za sebou, tak rychle zpátky k obsahu.
Minulý týden se Aston vypravil na Corotovu výstavu do Paříže. Kromě spousty dalších zážitků přivezl informaci o dvou nových německých sci-fi magazínech, více se můžete dočíst ve zpravodajství. Bylo by žádoucí, kdybyste i vy zařazovali zprávy - ideální by bylo je dělat v kódu 1250 a html formátu, neboť jsme banda líných hovad, nicméně jsme vděčni i za prostý TXT.
Mezitím ve čtvrtek zbytek redakce uspořádal po delší době opět redakční poradu, která se konala, jak se již stalo zvykem, v restauraci Na vápenici na Újezdě. Její průběh se nedá uznačit jinak než jako mimořádně uspokojivý (měřeno v GpI, tedy "Grog per Inch"). Pokud si redakce vzpomíná, tak bylo především rozhodnuto o částečné změně vizáže AmberZinu. Frejmů se sice vzdát nehodláme, ale doufáme, že se nám je podaří předělat tak, aby nepřekážely, ale pomáhaly. Pokud se vám tedy cokoliv kdekoliv nelíbí, zamejlujte a pomozte nám. I stránka věnovaná počítačovým hrám by se měla zase začít hýbat. A do galerie jsme se rozhodli zařadit pár nových přírůstků, stránku věnovanou M. Zhoufovi a K. Saudkovi.
V pátek se pak část redakce věnovala drobným pochůzkám. Nejprve obtěžovala Vlado Ríšu v redakci Ikarie. Výsledek: Obsah červnového čísla najdete zde, a stejně tak i filmovou a počítačovou soutěž. Jako další byli na řadě Dimoun & Máša z knihkupectví Magnet, kteří pro AmberZine připravují každotýdení Recenze knižních novinek.
BTW, už jste četli 3. číslo časopisu Živel? Brzy se vrátíme s recenzí - eventuálně MNOHA recenzemi - i vaše je vítána! Na AmberWall dnes můžete napsat kolik textu se vám zlíbí!!! Nicméně už teď lze se vší skromnou střízlivostí prohlásit, že trojka je SQĚLÁ a že Ivan Adamovič, šéfredaktor Živlu, je GIGANT! O internetizaci Živlu se pořád jen žvaní, bohužel. Tom Vild Ivanovi nabízí spolupráci už dlouho, taky AmberZine je otevřený - věc je zřejmě vysvětlitelná tím, že kdo k Netu nečuch, neví oč běží a nemá zájem,tím spíš, když se dozví, že e-ziny čte pár desítek magorů... Nicméně zpět qěci, Živel 3 je událost a neměli byste si ji nechat ujít.
V čísle 18. vyšel článek Vilmy kadlečkové Fomalhiwan za komínem. Dnes uveřejňujeme reakci na něj. Poslal nám ji Marek Páral a jmenuje se Vilma za komínem a Havel na koloběžce. Vypadá to, že by se mohla rozpoutat další zuřivá diskuse, tak se neupejpejte a odpovězte mu.
Konečně nadešel čas pro zařazení textu, který nám připadá významný. Je to slovník často užívaných pojmů, které většině z nás jsou pravděpodobně známé, nicméně je zajímavé a užitečné si někdy připomenout jejich přesnější definici. Mě osobně (píše Aston) zaujala pasáž o nominalismu a realismu. Spor mezi nominalismem a realismem byl osou duchovního života vce středověku a je pozoruhodné, že toto střetnutí, které se zdálo být pohřbené vývojem moderní filosofie, se znovu dostává do popředí. Možná, že naši čtenáři s filosofické fakulty by k tomuto tématu mohli přičinit leccos zajímavého!
Posledně jsme slíbili další pohádku. Zde ji máte, je už třetí v pořadí a další máme v HD šuplíku. Při probírce archivem jsem nalezl dokument jménem MESSAGE.TXT. Při mengelizaci (t.j, pročtení F3) před plynizací (delete F8) jsem zjistil, že je to klíč k určení autorství pohádek. Potíže jsou dvě. Zaprvé už dávno nevím, která pohádka se kdy jmenovala pohadka.602 atd., a zadruhé jsou nyní už čtyři! Navíc nemám dost enerýže, abych na uvedené adresy posílal dopisy. Snad se záhada sama od sebe vyčábří - i když, na druhé straně, záhadné autorství je milý literárněhistorický prvek. Následuje text oné MESSAGE.TX.

Milé děti,
před dávnými časy si národy počaly vyprávět lidovou pověst (kterou mimochodem napsal Frigo) známou jako POHADKU.602. Tato klasická báje pojednává o tom, jak dobro vítězí nad zlem, láska nad nenávistí (komické prvky - pozn. Andy) a integrál nad derivací. Po mnoho zim se nedělo nic, až jednoho krásného dne (28JC, 998 hPa, 80% vlkost, tlaková níže nad Skandinávií atd.) zazářil tento výtvor na Andyho z obrazovky monitoru. A poněvadž se mu ten idylický příběh mnoho líbil, sesmolil s pomocí svého osobního Počítače navazující pokračování POHADKA2.602 kolující také matfyzáky.
Netušili jsme, že jsme málem rozpoutali pohádkománii. Této katastrofě naštěstí zabránil jeden náš kamarád. Ten totiž vypnul počítač dalšímu nadějnému a snaživému pohádkáři právě začínajícímu třetí stránku pokusu o POHADKU3.602. A byl to zlomyslný, leč dobrý čin. Kolik jen strojového času ušetřil našemu Mailer-Daemonu, kolik ušetřil programátorům diskové kapacity a dívkám slz?Tak se díky tomuto jedinečnému činu vývojová vlna pohádek zastavila a vy máte možnost tento archiv (zatím dvou) bestsellerů nařadit do své zlaté sbírky. Kdybyste se chtěli připojit k tvůrčí činnosti, pak vězte, že si vaše dílko rádi přečteme. Ba co víc, my jej též speradneme vůkol! Přejeme vám v tomto nočním čase mnoho krásných zážitků.
Frigo <sustr4@hermes.zcu.cz>, autor POHADKY.602
Andy <toman4@hermes.zcu.cz>, autor POHADKY2.602
Po uzávěrce: Nepůl s radostí a napůl se zármutkem vámoznamujeme, že se nám přes veškerou snahu pohádkománii zarazit nepodařilo. A tak jedině co můžeme v téhle chvíli udělat, je aspoň trochu se přiživit na slávě kolegy a zařadit do tohoto nočního archivu i jeho výtvor, POHADKU3.
Budete-li chtít i jemu poděkovat, pak vězte že je to:
Xicht <svetli40@hermes.zcu.cz>, autor POHADKY3.602

A na závěr jedna zpráva z kruhu rodinného. Dnes, v úterý, nás opustil jeden ze zakladatelů, BVer. Odjel na půl roku na stáž do Británie, ale slíbil, že zůstane v kontaktu. Třeba se tak dočkáme i nejaké té reportáže z cest ;-). Každopádně slíbil, že jen co vypadne ze zdejšího shonu, vrhne se znovu na Text of Ku, takže se máte na co těšit...

Aston & MaCicEK


Archiv