Recenze - Květen 1997

Král za branou - David Gemmel. Návrat, brož. 380 stran, 158,- Kč.
Volné pokračování bezvadného fantasy románu Legenda odehrávající se zhruba sto let po hrdinné obraně Dros Delnochu (román Legenda). Tentokrát se tři zbylí členové vybité elitní jednotky zvané Draci rozhodnou, že dosť bolo tyrana a pomohou povstavším sedlákům zvítězit v boji za lepší zítřky. Ovšem ti z Vás, kteří očekávají podobný hepáč jako v Legendě, budou těžce zklamáni. Žádný tu nejni. Legenda bude tedy asi opravdu nejmírnějším Gemmelovým románem (tak jsem to alespoň slyšel) a jsem z toho opravdu velice dojat.

Vezmi si skafandr a běž - Robert A. Heinlein. Classic, brož. 237 stran, 119,- Kč.
Pakliže jste na vážkách zda zakoupit dalšího Heinleina do knihovničky, kde se stydí jeho tři, čtyři dobré romány vedle těch asi deseti nečitelných blábolů, tak už nadále nerozvažujte - koupili byste si totiž další nečitelný blábol. Ale jestli někoho dokáže vzrušit osmiletá holčička, pilotující kosmickou loď, prosím.

Proměnlivá země - Roger Zelazny. Beta Dobrovský & Ševčík, brož. 268 stran, 129,- Kč.
Jde o druhý díl Prokletého Dilvishe, avšak nikoli jako povídky, ale jako román, což je podle mého soudu v daném případě spíše na škodu, jelikož povídky člověk (tedy já) nemusel číst všechny najednou. Tady záludně čeká celý, nepřerušovaný román a popravdě řečeno, Dilvishova cesta za pomstou na čaroději Jerelakovi není nic moc.

Krvavá moře - Steve Jackson & Ian Livingstone. Perseus, brož. ? stran, 65,- Kč.
Prostě gejmbuk, no.

Země za mořem - Ester Marie Nováková. Akcent, brož. 211 stran, 86,- Kč.
A máme tu dalšího napodobitele (vlastně napodobitelkyni - ani nevím jestli je to česky) J. R. R. Tolkiena (i když trochu Čaroděje Zeměmoří by se taky našlo), ach jo. Jde o klasický příběh putování odněkud někam, přičemž je potřeba donést nějakou zprávu někomu, aby se zachránilo dobro a potřelo zlo. Hm, tak tohle jsem od naší údajně nejmladší fantasy autorky (rok narození 1978 - tedy ještě náctiletá) bohužel čekal.

Epicentrum - Hevin J. Anderson. Talpress, brož. 317 stran, 95,- Kč.
Jeden z nezfilmovaných příběhů Akta X. Nicméně, vzhledem k tomu, že daný seriál již delší dobu nesleduji, jsem k přečtení tohoto dílka prostě nenašel chuť. Takže buďto jste vyznavačem ixového kultu a knihu si prostě koupíte a nebo ji nechte klidně ležet na poltě, ono se taky nic nestane.

Dimoun

<-Návrat do hlavní stránky recenzí