METAVERSE ENTRY POINT
METAVERSE ENTRY POINT

(neoficiální česká stephensonovská stránka...?)
jedenapůlté přiblížení


Jan Vaněk, jr.

V okamžiku, kdy toto píši, tedy v polovině května, to s vydáváním Neala Stephensona v češtině nevypadá zrovna růžově. Původně plánovaný překladatel pro Snow Crash je zavalen prací na rok a půl dopředu; Talpress tedy musí shánět jiného, ale v nevelké kategorii těch, kteří by byli s to se Stephensonova textu úspěšně zhostit, jsou na tom všichni s volnými kapacitami podobně. Na této frontě se tedy postup na neurčitou dobu zastavil. Je to škoda, už takhle má u nás SC pět let zpoždění a zdrží-li se ještě déle, může se docela dobře stát, že vývoj událostí ho předběhne a jeho vizionářská síla bude ta tam - no jen si přečtěte, co vyšlo 12. března v Mladé Frontě. Pomineme-li žurnalistické žvásty okolo, je to The Street jako vyšitá. (Jestli chcete, můžete se podívat - na Medei, samozřejmě - i do zahraniční rubriky MF z 5. listopadu 1996; chtěl jsem z ní citovat ve své přednášce na Draconu, ale zapomněl jsem si ji doma).
Nicméně pokud myslíte, že tohle byla špatná zpráva, tak jste ještě neslyšeli, že práva na The Diamond Age získalo nechvalně proslulé brněnské nakladatelství Návrat.
(Co se týče Zodiaku a buryovských románů - nebuďte blázni!)

A tak se musíte pro útěchu obrátit do kyberprostoru. V první řadě - kromě toho, co už tu je - vám AmberZine nabízí úryvek z první kapitoly Snow Crashe. Pro případ krajní nouze je tu i jeho amatérský, hrubý a pouze předběžně informativní překlad, po jméně jehož původce se raději neptejte ;-)
Věděli jste, že jednu dobu bylo na síti dokonce sedm kapitol SC? Bohužel, byly odstraněny na žádost vydavatele už vloni v listopadu. Není divu, že jsem na ně včas nepřišel já, tehdy jsem teprve horkotěžko začínal shánět Spew a podobné zdroje, ale že unikly i ostřílenému kyberkulturistovi a netsurferovi BVerovi, za to si zaslouží černý puntík. Ale stejně stránky dotyčného člověka stojí za návštěvu, aspoň ze sympatií; z www.samurai.com/books.html si můžete stáhnout první kapitoly Neuromancera, Pána prstenů anebo, pokud vás tyhle věci zajímají, celou (výhoda dávno mrtvých autorů) Musašiho Knihu pěti kruhů, za kterou byste jinak museli Talpressu pořádně zaplatit (a stejně ji překládali z angličtiny).
Ještě se na jednom místě dá najít pár kousků, ale to jsou opravdu jen vignettes na ochutnávku stylu, žádný konzistentní úryvek.

Lepší je to u TDA: tady vydavatel, Bantam Spectra, nabízí celé úvodní dvě kapitoly, což už je slušný kus textu. Další úryvek, ještě o dost delší a obsahující mj. ab-so-lut-ně geniální pohádku o dinosaurech, se dá najít v jednom online knihkupectví. Vlastně jsou to úryvky dva, ale pozor, linky mezi nimi nefungují. Konečně kousek je v hypertextovém rozhovoru se Stephensonem od někoho ze Seattlu, ale to je dost nezáživná popisná pasáž. A k mání je i synopse celého románu, pokud vám nevadí, že je dosti stručná, místy dokonce mylná, a vůbec jaksi vágně odrazující, jak takové synopse komplexních románů bývají.

Pokud se mi podařilo zjistit, Stephenson vydal celkem tři povídky; z toho dvě jsou dostupné po síti - ale neradujte se příliš, sám Stephenson říká, že na malém prostoru se mu nikdy moc nedařilo, a je to pravda: ty povídky jsou jenom stínem jeho románů a co do obsahu a dokonce i stylu je překonávají i výšeuvedené úryvky; některá témata zřejmě opravdu vyžadují velkou plochu. Nicméně tady jsou:
Spew nebo snad Hack the Spew vyšla ve Wired a je tudíž samozřejmě k mání u nich, ale to vyžaduje zdržovat se s registrací, dal jsem si tedy tu práci a našel kopii, která je stažitelná okamžitě. The Great Simoleon Caper byl zase původně na pathfinderu, jelikož vyšel ve zvláštním čísle časopisu Time, jenže ten je proslulý absolutně antimnemotechnickými adresami, tvořenými pseudonáhodnými alfanumerickými shluky, takže třeba Altavista na něj nemá odkaz tam, ale jen na fanouškovskou kopii. Nicméně není zas tak těžké najít i link k originálu, kde dostanete nádavkem i obrázek (nic extra, ale přece jen, official site je official site).
Update: Vyšla mu další, v čísle časopisu Forbes ze 7.7. Prý se odehrává poté, co se autoalarmy začnou vybavovat umělou (paranoidně schizofrenní) inteligencí, kohosi navíc napadne vylepšit systém výbušnou náloží k likvidaci lupičů, ale po likvidaci prvního parkoviště se ukáže, že semtex je pro ten účel až příiš účinný a je na hredince přemluvit zbývající automobily, aby se nechaly odzbrojit... Zkusil jsem najít www site forbesu. Nepodařilo se mi pochopit, jestli jsou opravdu komplet online, ale působí tím dojmem a namátkové testy souhlasí. Pomocí search enginu jsem našel slibně působící stránku s odkazem, ale běda, vlastní uváděná adresa neexistuje! Zkusím mailnout jejich webmasterovi a o výsledku vás budu informovat.

Kromě toho Stephenson vydal ve Wired r. 1993 reportáž z čínské zvláštní ekonomické zóny před hranicemi Hong-Kongu In the Kingdom of Mao Bell. (Tady už je hledání mirroru snazší, dokonce si můžete vybrat, jestli chcete německý - obsahující mimochodem celé texty řady starších čísel Wired - nebo americký). Je to velmi zajímavé čtení, hned z několika hledisek:

  1. bráno prostě jako dlouhý text od Stephensona, který nemůže neobsahovat řadu informací o něm a jeho způsobu uvažování
  2. pro své paralely s TDA, který Stephenson psal nepochybně právě v té době; zabývá se v něm podobnými otázkami, jen extrapolovanými do budoucnosti, a jeho zkušenosti z čínské cesty zjevně měly na román velký vliv
  3. ale i kvůli samotnému obsahu. Stephenson píše o takových věcech a z takového úhlu, o jakých se našinec nedočte v Koktejlu ani Živlu. Jsou to teprve čtyři roky, ale řada z jeho předpovědí jako by se už začínala naplňovat...
(Mimochodem - je to sice odbočka od tématu, ale přišel jsem na to při shromažďování materiálů na tuto stránku a jistá souvislost tu přece jenom je - můžete situaci v Číně porovnat s reportáží ze Singapuru od Williama Gibsona; taky z Wired, údajně jeho vůbec první non-fiction - no, to se mi trochu nezdá.)
Snad ještě více fascinující je skoro čtvrtmegový (!!!) text Mother Earth, Motherboard z Wired (zdá se, že přístup do archívu je už možný i bez registrace) z loňského prosince. Pojednává, řečeno opravdu ve zkratce, o podmořských kabelech. Nevěřili byste, jak strhující téma to může být.

A to je v zásadě všechno: existuje ještě pár rozhovorů a záznamů z online chatů na nejpodivnější témata nebo taky vysvětlení, že a proč vlastně žádné rozhovory neposkytuje, ale pokud jde o primární stephensonovské online zdroje, texty přímo z jeho klávesnice, je to vše. Ohledně sekundárních zdrojů - jistě, vyhledávací stroje vám dají na "Neal Stephenson" přes tisícovku odkazů, ale polovina z nich jsou jen linky jinam (polovina z nich navíc nefunkční) a zbytek jsou z naprosté většiny nadšené amatérské recenze různého rozsahu a formy, prostými seznamy četby počínaje a zápočtovými essayemi (urrghf!) konče, ale působící vesměs stejným, dosti monotónním a popisným dojmem. I když mé hodnocení je možná ovlivněno tím, že jsem své první informace o Stephensonově díle načerpal z usenetových diskusí a po dosažení určitého prahu (a seznámení se s the real thing) už mi další, by objektivně se nelišící, nemohou přinést nic nového; vy třeba budete mít jiný názor. Koneckonců, i v tom pajánovitém suchopáru se sem-tam objeví inteligentní článek - není divu, když původně vyšel v seriózních novinách (a říká vlastně totéž, co já :-) Mimochodem, skočíte-li o úroveň výš, zjistíte, že člověk, který ho vystavuje, taky překládá do angličtiny Ajvaze a Jamka). Nebo taky pojednání o Snow Crashi z jakéhosi hóodně intelektuálního periodika se všeříkajícím názvem The Postmodern Culture - varuji předem, je to 30 kB plných vět jako "The game of Cyberpunk, as Ross sees it, offers not the differance (sic!) of deconstruction, not the paralogies of postmodern science, not even the 'euretics' of an Age of Video." (Technická poznámka: Dotyčný časopis je dostupný pouze z kampusů, které si ho předplácejí a znají heslo; mně se sice podařilo se tam sám už nevím jak ze strany nabourat, ale od té doby zřejmě zavedli novou ochranu. Nicméně ještě je dostupná kopie.)
Tohle byl jenom základní kurs stephensonologie, nejvýznamnější absolutně nepominutelné materiály (plus pár víceméně náhodných kuriozit), ale nemůžu tu uvést všechno, každý výběr a hodnocení je nutně předpojaté, a nic nenahradí osobní zkušenost. Takže ze sekundárních zdrojů si budete muset vybrat sami podle vlastní chuti; na stránkách, které jsou uvedeny výše, najdete dost odkazů pro začátek.

(A pokud některý link přestane fungovat nebo naopak objevíte něco, co budete pokládat za natolik významné, aby to stálo za zařazení sem, dejte mi vědět).

sestavil Jan Vaněk, jr.
vanek@orion.karlin.mff.cuni.cz