Výňatky z časopisu WIRED připravuje

a komentuje -jansan-



 

Titulní strana

 

7.7. - 7.8.1997

6.6. - 7.7.1997

20.5. - 6.6.1997

8. - 20.5.1997

7. srpna - 19. září 1997

Úvodem: Ti, kteří se chtějí podívat na celý text ve Wiredovském archivu denních zpráv, jej najdou na: http://www.wired.com/news/ a dole na stránce kliknou na "Find". Objeví se vám hledací stránka a tam vypíšete nějaké slovo z názvu článku, vedle pak kliknete na "FULL TEXTt" a podle data zvolíte "LAST MONTH" či jinak. Na samotný časopis WIRED (vychází v tisku jednou měsíčně, na NETu ale o měsíc později), se dostanete skrze: http://www.wired.com/


ZKUS SI NAŠE SOFTWARE (Take Your Software for a Spin, 29 srpna)

Softwarové firmy konečně začínají oficiálně experimentovat s „try-before-you-buy“ methodou, tj něco jako je už u shareware. Říkají tomu tryware a je to lepší, než demo verze. Pomáhá to prodeji? To se teprve uvidí (Nevím, kolik procent shareware se skutečně prodá, ale zákazníci to tak chtějí, někteří snad i z počestných důvodů...)

JAKÁ JE JÁVA NA SLUNCI? (The big boys want Sun to play nice with Java, 12 září).

Intel, Microsoft, Digital, and Compaq napsali prezidentovi Sunu Mitchellovi, aby se jeho firma zbavila monopolu na Javu, protože tato se jeví být jedním z hlavních stavebních bloků Internetu. Mitchel odmítá jejich dopis a tvrdí, že už dělají změny, které jsou přijatelné pro všechny. (samozřejmě, že Microsoft a Intel vědí, odkud vítr fouká. Ale Sun se asi sotva vzdá trademarku …)

MOJE JE VĚTŠÍ ( Mine is bigger, 10 září)

Poslední bitva vzplála... tak jsem to napsal v některém z minulých čísel... a zatím pochodují oba, Netscape i Microsoft Explorer. Oba se předhánějí v získávání high-tech manažerů a slibují jim poskytovat dříve nevídané služby. Jejich metody už nejsou ale tak nevinné, vždyť jde o peníze (Naloudoval jsem si nejnovější Netscape browser, zdarma a jako pokus, ale ta potvora se mi bez mého dovoleni zaklíčovala tak, že jsem pak nemohl používat Explorer. Naštěstí vím, co dělat, ale lituji ty, kteří to neumí předělat).

JÁ TI DÁM KLONOVÁNÍ! (California Takes on Human Cloning, 10 září)

Kalifornie připravuje pětileté moratorium na klonování: jakýkoliv prodej lidských vajíček, zygotů, embryí či fetusů za účelem klonování bude ilegální pod pokutou až milion dolarů a ztráty licence. Jednotlivci pak zaplatí 250 tisíc dolarů či dvojitou sumu svého zisku, cožkoliv je větší (je to tedy spíše trest za obchodování, než za klonování ... a jak se naloží s dárci?)

PRVNÍ MIMOZEMSKÁ INTELIGENCE (A Spacecraft with a Mind of Its Own, 10 září)

Až za rok odpálí Deep Space 1, bude umělá inteligence navigovat kosmickou sondu a umožní jí samostatně létat. A nejen to: bude také umět opravovat kurz, jak se domnívá autor software, Pandurang Nayak. (Je to, jak známo, případ Hlava 22 - viz román Josepha Hellera - vědci totiž chtějí vždycky použít v kosmu jen technologii, která se osvědčila v kosmu. (Ale jak ji tam dostat vůbec poprvé, když ještě nikdy nebyla v kosmu, to už neřeknou)

INTERNET JE RODU ŽENSKÉHO (Pitching to the Female Persuasion, 9 září)

Prezidentka Women´s Forum tvrdí, že to ještě nějakou dobu potvá, než se NET změmí z typicky chlapeckého pískoviště na dívčí. Tomu ale příliš nevěří reklamní firmy a mají pravdu. Přes 30 procent lidí surfujíccích na NETu jsou ženy, navíc jsou to i dobré zákaznice a už se také tvoří nákupní střediska on-line, naladěné jen na ženy (kdosi kdysi prohlásil, že kdyby americké ženy nedokázaly utratit víc, než jejich rodina vydělá - rozuměj peněz - byla by US ekonomie v pěkné krizi).

PROCESOR PRO NOUTBUK (Intel Unveils Mobile Processor, Hoards Limelight, 9 září)

Kdo dokáže svést dohromady IBM, Compaq, a Power Computing ? Bude to asi Intel, se svým novým mikroprocessorem pro notebooky, běžící na 200 a 233 MHz, s menší spotřebou a daleko větším výpočtovým výkonem (počkejme si raději na jeho detailní specifikaci a pak teprve jásejme)

KLON ČI DVOJČE? (A Cloned Bull, or Just a Twin?11 srpna)

Prezident ABC Global System Bishop tvrdí, že jejich „nakloněné“ tele vziklo ve stejnou dobu jako evečka Dolly, ale oni prý nevyhráli, protože nezávodili. Někteří vědci tvrdí, že se nejednalo o klona, ale o dvojče. Také Japonci si patentovali recept, podle ktere mužete vyrobit 200 klonů a přitom - jako podle Rettigové – do toho vrazíte jen jedno vejce (to bude divná omeleta!)

ZLATÁ INJEKCE (Apple Takes $150 Million from Microsoft,6 srpna)

Apple dostal jiné vedení a také něco do kapsy, což zvedlo jeho hodnotu na burze. V novém vedení se kupodivu už nevyskytuje Mike Markkula, který se kdysi postaral o odsunutí Steva Joba. ( Apple kloni jsou první, co také byli postiženi, viz „ Apple Kills Clone Market“, Wired, 2 sept.)

ZEMĚ JE TAKĚ ČÁSTÍ VESMÍRU (Eclipsed by Space, Earth Scientists Toil On, srpen 11)

Zatímco většina očí se v poslední době obracela směrem „nahoru“, díky Pathfinderu, sovětské stanici a blížícímu se odpálení Cassiniho, skupina vědců z Earth Science Research pilně studuje naši Zemi. Projekt se nazývá Mission to Planet Earth a je v něm už několik set vědců. Zajímají se o vrcholky ledovců i o vegetaci v hloubkách oceánů. (nebudou tam sami, také Ufoni mají o tyto oblasti zájem)

DOLUJEME BAKTERIE (Scientists Mine Bacteria for Better Storage, 19 srpna)

Sovětští vědci si vybrali ze 100 tisíc proteinů, co se nacházejí na zemi, právě bacteriorhodopsin jakožto medim paměti. Jedná se o optickou paměť , neboť tyto bakterie mění světelnou energii na chemickou velmi účinně. Tak to alespoň tvrdí Bob Birge, který vede tým na „dolování“ bacteriorhodopsinu z bažin. Bakterie si prý evolucí vyvinula extrémně účinnou schopnost interakce se světlem, což jiné proteiny neumí. (a já vždycky myslel, že není nad chlorofyl...)

JE-LI DNES SOBOTA - PAK JE TO ROBOT (Is It Real, or Is It Robotics? 9 srpna)

V Siggraphu se sešel diskuzní panel, který ze zamýšlel nad rozhraními na Internetu, mezi lidmi a vzdálenymi misty, osazenými roboty. Kritická otázka zní: jak poznáte,, že to, co přijímáte, je skutečně alive, tj živé, a ne jen Memorex? (to je lehké, když je tam napsáno „updated last April“ tak je to tutovka Memorex :-)

VYBRALI SI AOL JAKO TERČ (AOL an Easy Target for Scammers, 26 srpna)

America-On-Line (AOL) se poslední dobou stala terčem podvodníků - asi pro to, že tam je hodně nováčků., kteří ještě neví, že také Internet má svoje zrádné uličky a temné kouty. Scam-artisti vám tam nabízejí různé zboží, jen aby na vás vylákali číslo vaší kreditkarty a vůbec. Na druhé straně je prý nákup v „zakryptované“ síti vcelku bezpečný. (jenže má ji AOL zašifrovanou? Já už u nich totiž asi přes rok nejsem...)


ZE SRPNOVÉHO ČÍSLA ČASOPISU WIRED:
(Číslo - Issue 5.8 - August '97)

Myslet grandiozně (Thinking Big) – Mahathir Bin Mohamad, 71 let starý premier Malajsie, chce přetvořit svoji zemi během příštích 23 let na plně moderní stát a postavit multimedia superkoridor, který bude spojovat Kuala Lumpur s novým mezinárodním letištěm. Bývalý lékař, též zvaný Dr. M, není žádný fantasta - za jeho vlády byla postavena v Indonésii nejvyšší budova světa, a nové auto Proton, které si vysnil, brázdí teď nacpané highwaye Indonésie. Je to náš kult, říkají o něm hackeři, kteří se těší na jeho nové -digitální- hlavní město Putrajaya jeho sesterské město Cyberjaya. (Měli bychom s těmi jmény v ČR také něco udělat... Co takhle přejmenovat Prahu na Hard-drive, na památku toho, jak se v Praze jezdí autem?)
Soukromý špiónek (Private Spy) – Zatímco první nukleární nehoda v Sovětském Svazu (29 září 1957) , která vypustila do atmosféry dvacet milionů curries (ale ne, ne toho koření!) se ještě podařilo utajit před světem, s Černobylem (kde bylo množství radioaktivity dvakrát větší) už to prostě nešlo. Asi také proto, že cizí vlády to věděly možná ještě dříve, než ta sovětská. Nic platno, že Kyjev byl pro novináře zakázán a o den později už také i plocha kolem o poloměru sto milí, vzduch prostě zakázat nemohli. A tak spojenecká letadla mapovala šíření radioaktivity a satelity pilně fotily... Především to byl francouzský SPOT, který, ač ještě v testovací fázi, získal fotografie, které pak oběhly svět. („spot“ znamená pozorovat a nebo také skvrnu :-)
Není siť jako síť (The Network Is the Network) Eric Smith si řekl, že na SUNem slunce nezapadá, když přešel do Utahu k firmě Novell, k firmě, která přesla od hesla „Net is the Computer“ k ještě lepšímu „Net is the Net“. (Článek je vlastně Interviw s Erikem)
OSvědčený OS (The Greatest OS That (N)ever Was) Když Linus Torvalds (původem Fin) a další hackeři vyvinuli Linux, nikdo nevěděl, že to bude asi to nejlepší, co kdy Internet přinesl. V podstatě to byla levná (rozuměj „zadarmo“) verze Unixu, která je dnes používána asi třemi miliony Internetových duší (to jsou jen ti, co to přiznají, velké firmy to dělají tajně, aby nedali hackerům příliš velký kredit). Linux totiž stejně jako Windows NT plně podporuje multitasking, virtual memory, TCP- IP networking aj. Jenže historie Linuxu nepokračovala do nadiru (to je prosím jenom astronomický výraz), jak se předpokládalo. (Problém byl, ze linuxáci byli příliš hrdí na to, aby si získali důvěru byznysu, nehledě k tomu, že se báli, aby nedopadli jako Mosaic, kterou spolkl Netscape).
Svoboda připojit se (Freedom to Connect) – jak se víc a víc národů víc a víc připojuje na NET, zákonodárci mají plné ruce práce, aby to omezili. Nejde jen o totalitární státy, ale uvažte, že dnes si na své stránce na WEBu dělá každý kdo chce ( pamatujete, když ještě museli amatéři dělat zkoušky i na obyčejnou morseovku? Jó tak, oni ještě musí?)
Koho se bojí Mr. Big Bill? (The Only Man Bill Gates Fears) Už je to venku, je to Gary Reback. Gary je právník zastupující nezveřejněné firmy, které žalují Microsoft – věří se, že je to Sun, Novell a Broland. Gary to byl, který zabránil Microsoftu, aby přikoupil Intuit a State Departnment of Justice tak Billovi přistřihl křídla. Také žaloba, že Microsoft nutil uživatele Netscapu platit o 3 dolarů víc za Wokna 95, pořád ještě běží. (jedno je jasné: Gary ovšem není žádný Robin Hood, i když říká, že stojí za „malým člověkem, který se nemůže bránit“)


Poznámka: V minulém číslem jsem nevysvětlil, kdo je to gík (geek). Podle historie to byl druh vtipálků, kteří na karnevalech ukusovali hlavy živým kohoutůmů; dnes je to spíše název pro týnejdžry, kteří se zabývají různými bláznivinami - podle názoru staré generace - hlavně tedy kompjútry a podobně.