Překlad tiskové zprávy o ukončení mise Mars Pathfinder uvolněné z JPL 4. listopadu 1997:

MARS PATHFINDER POSTUPNĚ UKONČUJE SVOJI FENOMENÁLNÍ MISI

Mise Mars Pathfinder je postupně ukončována poté, co pracovala na povrchu Marsu 3 krát delší dobu než se čekalo a poslala na Zemi ohromné množství nových informací o rudé planetě.

Oznámila to včera letová obsluha v JPL (NASA, Pasadena), po měsíci trvajících pokusech o obnovení komunikace se sondou. Díky postupnému vyčerpání palubních baterií a nemožnosti kontaktovat sondu přes hlavní nebo pomocný vysílač, není pozemský tým schopen řídit sondu ani rover Sojourner, který se pohybuje v okolí místa přistání a studuje okolní horniny.

"Připouštíme, že pravděpodobnost zaslechnutí sondy se dále zmenšuje s každým dnem," řekl vedoucí projektu Brian Muirhead. "Budeme zpětně prověřovat naše úsilí o obnovení spojení, ale nevzdáme se úplně."

"Toto a fakt, že Pathfinder je první z několika misí k Marsu, nás vede k tomu, říct 'nashledanou' místo 'sbohem'," řekl.

V době, kdy byl obdržena poslední telemetrická data ze sondy, lander pracoval téměř 3 krát déle než byla jeho projektovaná životnost 30-ti dní a Sojourner 12 krát déle než plánovaných 7 dní.

"Chtěl bych poděkovat všem talentovaným mužům a ženám v NASA za to, že se mise stala tak fenomenálním úspěchem. Vyjadřuje ducha NASA a slouží jako model pro budoucí mise, kterou budou rychlejší, lepší a levnější. Dnes by měl tým Pathfinderu přijmout poctu, protože Amerika mu uděluje ovace ve stoje za skvělé provedení mise," řekl administrátor NASA Daniel S. Goldin.

Od přístání 4. července 1997 Mars Pathfinder poslal zpět 2,6 miliardy bitů informací, což zahrnuje více než 16 000 snímků z landeru a 550 snímků z roveru, tak jako i více než 15 chemických analýz hornin a rozsáhlá data o větrech a dalších faktorech počasí. Jediným zbývajícím úkolem bylo zkompletování 360-ti stupňového snímku přistávacího místa s vysokým rozlišením nazvaného "Super Pan", z kterého bylo přeneseno 83 procent dat a který je zpracováván. Poslední úspěšný přenos dat z Pathfinderu byl dokončen v 3:23 Pacifického času 27. září, což byl Sol 83 mise.

"Tato mise ohromně zdokonalila naše znalosti o Marsu a bude jistě signálem úspěchu pro nadcházející mise k rudé planetě," dodal Dr. David Balimore, prezident California Institute Of Technology, který řídí JPL pro NASA. "Vykonána rychle a s velmi omezeným rozpočtem, mise Pathfinder nastavila standard pro vesmírný výzkum v 21. století."

Tým Pathfinderu začal mít poprvé komunikační problémy se sondou v sobotu 27. září. Po třech dnech pokusů s obnovením kontaktu byly schopni zachytit signál přenesený pomocnou vysílačkou 1. října, který znamenal, že sonda je stále funkční. Stejný signál zachytili znovu 6. října, ale nebyli schopni získat data o stavu landeru. V té době tým tušil, že přerušovaná komunikace je nejpravděpodobněji spojena s vyčerpáním baterií sondy a poklesem operační teploty díky baterii, která udržovala přístoje landeru na vyšší teplotě.

Operační tým pracoval během posledního měsíce na všech důvěryhodných problémových scénářích a prováděl různé činnosti, aby se pokusil znovu získat spojení s Pathfinderem. S vyčerpáním nejpravděpodobnějších možností plánuje tým pokračovat ve vysílání příkazů a naslouchat signálům sondy na méně používaných frekvencích.

"Zjednodušeně, přesouváme se k strategii vysílání příkazů landeru periodicky, snad jednou týdně nebo měsíčně," řekl manažer mise Richard Cook. "Normální operace mise jsou ukončeny, ale je zde stále malá šance obnovení spojení a tak ji vydržíme zkoušet na této velmi nízké úrovni.

"Ačkoliv pravé důvody ztráty spojení se sondou nemusí být nikdy poznány, nedávné události jsou shodné s předpověďmi učiněnými na počátku prodloužené mise začátkem srpna," řekl Muirhead. Když byli členové týmu dotazováni na očekávanou životnost landeru, předpovídali, že první věc, která by mohla na landeru selhat by mohly být baterie - to se, jak se zdá, přihodilo po posledním úspěšném přenosu 27. září.

Potom by měl lander začít chladnout během nocí a procházet mnohem hlubšími teplotními cykly den-noc. Nakonec by měli chlad nebo cykly pravděpodobně způsobit nefunkčnost landeru. Podle Muirheada se zdá, že taková sekvence událostí zřejmě nastala. Stav landeru je také neznámý ale od zahájení zálohovacích operací plánovaných před měsícem, rover pravděpodobně krouží v sousedství landeru a zkouší s ním komunikovat.

Rover, který přešel do rezervního módu 6. října (Sol 92), byl naposledy slyšitelný, když dokončil studii kamenu zvaného "Chimp" pomocí alfa-protonového rentgenového spektrometru a chystal se opustit "Rock Garden". Tým roveru jej plánoval poslat na jeho dosud nejdelší cestu - na 50-ti metrovou procházku kolem landeru ve směru hodinových ručiček - k provedení série technologických experimentů a vyvarování se rizikových pohybů v okamžíku výpadku komunikace. Exkurze nebyla zahájena, protože začal pracovat rezervní software roveru.

Mars Pathfinder, nyní známý jako Carl Sagan Memorial Station, byl původně navržen jako demonstrace možnosti levného doručení sady vědeckých přístrojů a volně pohyblivého roveru na povrch rudé planety. Landery a rovery budoucnosti se budou dělit o dědictví technologií a projektů sond prvně testovaných touto misí.

Jako součást programu NASA Discovery levných planetárních misí, sonda využila zdokonalené metody přímého vstupu do atmosféru Marsu. Pomocí 11-ti metrového padáku sestoupila 4. července na povrch Marsu a přistála s použitím airbagů k utlumení dopadu. Nový způsob vstupu sondy byl úspěšný.

Hlavní vědecké přínosy mise Mars Pathfinder jsou:

Inženýrské milníky mise zahrnují demonstraci nového způsobu dopravy sondy na povrchu Marsu přímým vstupem do atmosféry planety. Navíc, Mars Pathifinder poprvé ukázal schopnost konstruktérů dopravit poloautomatické vozítko schopné provádění vědeckých experimentů na povrch jiné planety.

Mise Mars Pathfinder je řízena JPL pro NASA's Office of Space Science, Washington, DC. Je to druhá mise programu Discovery, zahrnujícího rychlé, levné sondy s vysoce zaměřenými vědeckými cíly. JPL řídí California Institute of Technology, Pasadena, CA.

přeložil NewI'm
13. listopadu 1997
Počet návštěv -

Zpět na ASTRO