Avalcon Speciál '99

Chotěboř 27. - 29. 8. 1999

Původně jsem ani tuto reportáž neměl v úmyslu psát s tím, že ji napíše někdo jiný. Ale nakonec všechno dopadlo tak, že naprosto celá Amber Crew se rozhodla náš hezký con bojkotovat - jsou to bídáci :-) - čímž se připravili mj. o možnost napsat nadšené vyprávění o tom, jak se báječně v Chotěboři bavili. A tak to musím udělat za ně. Někdo může namítnout, že samochvála smrdí, ale na druhé straně, když se člověk nepochválí sám, většinou to za něj nikdo neudělá. Ale nemějte strach, nebudu se tady rozplývat nad tím, jaký jsme to uspořádali skvělý con a že nad nás není. To mi je docela cizí.

Avalcon Speciál byl v letošním roce už druhý con, který náš klub Avalon v Chotěboři pořádal. Myšlenka na jeho uspořádání vznikla už v neděli 9. května, kdy jsme uklízeli po "regulérním" Avalconu. Jistá nejmenovaná osoba si uvědomila (kdyby se snad našel někdo, koho by nenapadlo, která, tak vězte, že to byl fanatický organizátor Vašek Pravda), že zřejmě nebude tradiční Bohemiacon, což nám přišlo líto, stejně tak jako jeho návštěvníků, a tak jsme si řekli, že bychom to snad letos zvládli ještě jednou. Následovalo několik dotazů do Ústí a když už bylo jasné, že Bohemiacon nebude, pustili jsme se do organizace.

A snad se i povedlo. Na tento víkend se do Chotěboře sjelo více než 200 návštěvníků a asi 25 hostů. Ikdyž těsně před conem odřekli některé celebrity jako třeba Ondřej Neff (dovolená) či Honza Kantůrek (intenzívní práce na novém díle Zeměplochy), podařilo se sestavit program tak, že v něm nebyly žádné velké díry a zbytečné přestávky. Jak je už naším zvykem, zároveň běželo několik programových linií, ze kterých si - alespoň doufáme - mohl vybrat snad každý. Hlavní program byl ve velkém sále, kde celý páteční večer byl věnován tématu konce světa. Hovořili zde pánové Semerád, Vaněk Jr., Adamovič a několik dalších, mezi nimi i moje maličkost. Ostatně povídání pojmenované "Konec světa jako důsledek kosmické srážky" si můžete přečíst i v dnešním AmberZine. Osobně jsem byl spokojený, snad i návštěvníci na mé přednášce, alespoň tak mohu usuzovat z toho, že počet lidí v sále byl zhruba stejný jak na jejím začátku, tak i na konci. V sobotu se v tomto sále konalo například předání ceny Ikaros, kterého se zůčastnila celá redakce Ikarie v čele s J. Jiranem, besedy s autory, například s Jardou Mosteckým či Janou Rečkovou, už také tradiční povídání E. Kocourka o sexu ve sci-fi, tombola, vyhlášení dalšího ročníku soutěže "Ježíšku, já chci plamenomet" a hudební párty na úplný závěr. V menším zrcadlovém sále se konal podprogram zvaný StarTrekCon a StarWarsCon, připravený ve spolupráci s kluby fanoušků těchto kultovních výtvorů. Na své si přišli samozřejmě i milovníci videa, které běželo téměř nepřetržitě v průběhu celého conu, velký úspěch zaznamenali třeba "dospělácký" Simpsoni. Nebyli ochuzeni ani hráči počítačových her či kartičkáři. Část conu běžel ještě jeden program v malém sále, zde jsme se například společně s prezidentem Fandomu Z. Rampasem zůčastnili besedy věnované předání ceny Akademie, nebo-li Mloka, našemu klubu za nejlepším fanzin roku 1998. Nesmím samozřejmě zapomenout na obvyklou burzu knih, možné bylo i koupit knihy zcela nové.

Programu bylo mnoho a mnoho, ale jak už se stalo zvykem, na "domácím" conu si ho člověk vpodstatě nevychutná. Když to vezmu ze svého hlediska, strávil jsem většinu conu v baru, tedy abych to upřesnil, v pozici nalévajícího neboli barmana. Plus sem tam nějaká další činnost, plus dvě povídání pro návštěvníky. Přesto se mi to líbilo, právě v tom baru má člověk možnost se seznámit se spoustou lidí a pokecat se spoustou známých, protože jak známo, bar je centrum všeho dění.

Na závěr snad můžu všechny uklidnit tím, že příští rok bude jenom jeden Avalcon, jejich počet nepůjde geometrickou řadou nahoru!

Pavel Koten