V dnešním pokračování přehledu modelů a figurek SF, F a H vymetu všechny kouty a posbírám, co zbylo. Určitě jsem na něco zapomněl, ale po norimberském veletrhu na začátku února budu mít spoustu novinek a tak se k tomu zapomenutému dostaneme třeba oklikou s novinkami.
V prvním koutě jsem objevil firmu ESTES a její funkční létající rakety a raketoplány. Některé modely jsou podle známých předloh. Věrnost předloze samozřejmě není velká, ale řadu modelářů může právě ta funkčnost zaujmout.
Katalog z roku 95 obsahuje v sadě pro začátečníky Space Shuttle Enterprise z materiálu TufFlite. Velikost 37,5 cm, váha 200 g. Model je snadno sestavitelný a obsahuje i sadu obtisků. V sadě Explorer najdete zřejmě smyšlený raketoplán Deep Space Transport v délce 67,3 cm o váze 106 g.
Sada Masters obsahuje Space Shuttle Challenger i s nosnou raketou. Ve výšce se raketoplán odpojí a klouzavým letem přistává. Model má 34,5 cm na dílku, 18 cm rozpětí a váží 124 g, obsahuje obtisky. Jeho stavba je už náročná, trvá cca 16-20 hodin. V téže sérii najdete Mercury Atlas - model vynášecí rakety. Dílka 83,8 cm, průměr 8,6 cm, váha 220 g.
V dalších sériích jsou modely podle jednotlivých raket z výzbroje letectva a námořnictva USA - Patriot, Bullpup 12D, A.R.V. Condor, Phoenix apod. Tři modely jsou podle letadel - SR-X je inspirován projektem Aurora, Tomcat a SR-71 Blackbird nemusím představovat. Kromě toho katalog obsahuje řadu raketek bez předloh. V novinkách roku 1996 se objevil kromě balzových kluzáků modely, které nás zajímají. F-117 Stealth, F-22 jsou podle stejnojmenných letadel. AIM-9 Sidewinder je zase podle střely z americké výzbroje.
Venus Probe je zajímavější. Je to model kosmické rakety, která v 75 metrové výšce odhodí přistávací modul s vlastním padákem a figurkou mimozemšťana uvnitř! Vlastní raketa se vrátí na vlastním padáku. Délka 68,6 cm, průměr 3,4 cm, váha 38,5 g! Pár nejjednodušších SF modelů se jmenuje Intruder a Raider a jedná se o malé (8,9 cm) přistávací moduly.
V novinkách roku 1997 se objevily modely podle předloh ze Star Treku - pochopitelně Enterprise a dalších známých lodí.
Ve druhém koutě jsem našel SF hračky - figurky Supermana, Gargyoles, Batmana (vyrábí Hasbro), asi 20 figurek vesmírných policajtů (včetně mimozemských) i s kosmickým policejním přibližovadlem - série Space Precinct (podle TV seriálu na RTL) od firmy Otto Simon.
Figurek podle Marwelova comicsu Spiderman je rovněž požehnaně. Dvě základní série po sedmi různých figurkách (Spiderma-Man, Dr. Octopus, Hobgoblin, Venom, ...) se vyrábějí ve velikosti 13 a 25 cm, také doplňky (motorka, vozidla, létadla, stavby) a série dalších figurek (Spider Woman tři robopavouci a další). Firma Toy Biz. z New Yorku. Podle Marwelova Iron Mana se vyrábí Iron Man ve dvou podobách, War Machine, Mandarin a další.
Přibyly i další figurky z Power Rangers série. Figurky jsou stále složitější a mají k dispozici řadu doplňků, zbraní a techniky.
Ranařka Xena má už také svoji sérii figurek 13 cm a Herkules pochopitelně také, oba jsou navíc ve velikosti 25 cm. Sérii figurek a SF techniky mají i TV seriály RTL pro děti: Jonny Quest, Spider Wars, Techno Squad, které neznám.
Ve třetím koutě je jen smetí, jako jsou přívěsky na klíče Power Rangers (vyrábí Litschka Accessories), odznak Power Rangers, Spider-Man v plyšovém provedení, série figurek Action Man, která do SF spadá jen částečně výzbrojí a vynálezy Dr. X, hlavního zláke tohoto seriálu pro děti.
Ve čtvrtém koutě jsem vymetl relativní novinku. O úspěchu hry Monopoly nemusím nikomu vyprávět. U nás je k dostání jednak v Dostihové a Sázkové podobě, jednak v originále a svého času byla dovezena i polská verze. Na trhu se ale objevila speciální verze, která nás zajímá. STAR WARS Monopoly. Hra obsahuje kromě dalšího také maličké figurky postaviček Hvězdných válek. Grafické provedení je pěkné a počítám, že Hasbro s touhle hrou udělá úspěch.