Návrat do rubriky Occamova břitva...a pak se změnil na zelený sliz!


(Dan Aykroyd: Faktor PSI, vydal Ivo Železný, 1999)
psáno pro Nové knihy


Literatura o paranormálních jevech stále ještě prožívá svůj historický svůj boom a je vcelku jedno, jestli jde o létající talíře, obří štěnice, vlkodlaky nebo šílence, měnící se po zasažení koprovou omáčkou na zelený sliz. Své jistě sehrál seriál Akta-X, ale i bez něj bychom byli zřejmě v podobné situaci, jen by se tu objevovalo méně státních tajemství a snad také méně biologických experimentů na nic netušícím obyvatelstvu.
Je to především byznys a kdo přijde s větší koninou, získá si více přízně a tím i dolarů. Což platí plnou měrou i o knize Dana Akroyda Faktor PSI. Ta je zvláštní jen v tom, že jde o přepis paradokumentárního televizního seriálu. Jejím obsahem je terénní ověřování zvláštních případů, které provádí speciální "vědecká" organizace OSIR. Nepředstavujme si ji ovšem jako státní instituci, spíše jako malou potrhlou agenturu, jakýsi klon ověřených a osvědčených Krotitelů duchů - ostatně autor, Dan Akroyd, byl jejich filmovým představitelem.
Vědcům se sice při této literatuře otvírá kudla v kapse (kde jsou ty doby, kdy u ní odpočívali!), ale pokud to vezmete jen jako další z pseudovědeckých povyraženíček, kdy dobrý scénář a vtip dokáží velké věci, nemáte co ztratit. Naopak, pak můžete s chutí společně se členy týmu OSIR sledovat pomstu zavražděného teraristy, jehož duch se vtělil do klubka hadů, zkoumat případ zemědělce, který se k nám propadl z 16. století či podivný úkaz zhmotnělé tmy, který jako šíp protknul celou zeměkouli. Že jsou to nesmysly? Nu což. Swiftova vznášející se Laputa byla také nesmyslem a mnozí Swiftovi současníci jejímu popisu věřili možná stejně, jako jsou mnozí lidé dnes přesvědčeni o tom, že Area 51 opravdu skrývá impregnované mimozemšťany. Těch třicet povídek, které knížka obsahuje, jsou totiž svým způsobem klenoty (nebo alespoň kvalitní bižuterie:-) ) postmoderní science-fiction.
A jestliže je pravdou, že v dnešní době nesmíte na dveře amerického nakladatele zaklepat se dvěma věcmi - s poezií a se SF, pak toto vše je důkaz toho, že hájemství sci-fi stále existuje a má se skvěle k světu; jen pod jiným šatem, a snad i k lítosti pravověrných hard-core scifistů, kteří by pouhé domněnky v řešení nikdy nepřipustili.


Ivan Vágner


Návrat do rubriky Occamova břitva                              UNIVERSUM - antikvariát