Návrat do rubriky Occamova břitva

 

 

 


Bludné balvany poprvé, nikoliv snad naposledy

Ivan Kmínek

Byl jsem 20. května 1999 v budově Akademie věd na prvním vyhlášení Bludných balvanů, cen „za přínos jednotlivců i spolků k matení české veřejnosti a rozvoji iracionality“, které uděluje sdružení českých skeptiků Sisyfos. Nominace na bronzový, stříbrný i zlatý Bludný balvan v kategorii jednotlivců i družstev jsem znal už předem a od vyhlášení samotného jsem si zas tak moc nesliboval, ale docela jsem se těšil na setkání aspoň s některými oceněnými.

A povedlo se: když po slavnostní ceremonii oslavenci i mnozí skeptici opustili sál a jali se občerstvovat v improvizovaném bufetu, spatřil jsem v koutku u okna postávat samotného Jiřího Langa, šéfa (?) firmy Joint Line. Ten byl v té době už několik minut společně s ing. Robertem Troškou držitelem Zlatého Bludného balvanu v kategorii družstev. „Jiří Lang objevil šokující způsob dálkového a přísně selektivního ovlivňování fyzikálních, chemických, biologických, psychických i sociálních jevů ódicko-radionickými rezonančními holografickými ortogenerátory,“ píše se v roztomilých materiálech, které jsem obdržel od sisyfovců. „Neznámá, utajovaná a zatím neměřitelná energie se od tajemného ortogenerátoru šíří zásadně jen k lidem, kteří si koupili Jiřím Langem vyvinutou papírovou kartičku zatavenou v průhledném plastiku, na níž je vymalované srdce a monogram tvůrce... Plastikový zázrak zvaný stimulátor má široké použití. Zlepšuje klima, snižuje spotřebu paliva spalovacích motorů a opotřebení pryžových součástek, ruší třenice mezi lidmi a zlepšuje myšlení. Jelikož mírnění třenic a zlepšení myšlení českého obyvatelstva patří mezi prvořadé úkoly, je udělení ceny vynálezci a propagátorovi jen nepatrnou splátkou za spáchané dobrodiní.“

Moje úcta k Jiřímu Langovi byla zprvu tak zdrcující, že jsem si netroufal k němu vůbec přistoupit. Jakmile jsem ale do sebe hodil decku červeného, přece jen jsem se k němu nesměle přitočil a pravil: „Nic ve zlém, mistře, ale některé informace na vaší webové stránce mi připadají až skoro neuvěřitelné.“

Pan Lang, vousatý muž velmi skromného vystupování a tichého hlasu, mi opáčil němou otázkou.

„To je totiž tak,“ drmolil jsem, „já se na vaší stránce http://www.fun.cz/regen/jl/ref.htm   dočetl, že váš stimulátor používá i známý skokan na lyžích Jaroslav Sakala. Ke konci letošní sezóny už mu prý nebylo dopřáno vytěžit z možností vašeho stimulátoru dobré umístění, takže se musel spokojit alespoň s nejvyšší naměřenou nájezdovou rychlostí ze všech závodníků... Mistře,“ zajíkl jsem se, „nezdá se vám to jako trochu příliš silná káva?“

Pan Lang ani nemrkl a procedil něco o tom, že za obsah webové stránky firmy Joint Line neodpovídá. Dali jsme se pak do hovoru, jehož obsah bych nerad zkreslil víc, než je nezbytně nutné, ale byl asi následující: pan Lang trval na tom, že stimulátory dělají nejen všechno, co je uvedeno v materiálech Sisyfa, ale ještě leccos navíc. Snižují například tření vzduchu okolo subjektů, v jejichž držení je ona kartička, čímž lze snadno vysvětlit i vysoké nájezdové rychlosti Jaroslava Sakaly (hůře už ovšem mizerné délky skoků). „Hlavní je, že to funguje,“ liboval si pan Lang, zatímco já jsem si v duchu onu větu volně přeložil jako: „Hlavní je, že to lidi kupujou.“ O podstatě ortogenerátoru mi ten dobrý muž odmítl cokoliv sdělit, odvolávaje se na know-how, a neukázal mi dokonce ani onu magickou kartičku. Musím ovšem bez mučení přiznat, že jsem ho o to snad po čtyřech deci červeného ani nepožádal. Nějakou dobu pak onen podsaditý muž ještě povídal cosi o infračerveném záření, které vyzařuje naše tělo, ale tahle část hovoru mi příliš přínosná nepřipadala, protože jsme se snadno shodli: ani já jsem si nikdy nemyslel, že se naše tělesné schránky chovají jako absolutně černá tělesa při absolutní nule. Původně relativně živý rozhovor pak zkolaboval do oboustranného rozpačitého blekotání a k oboustranné úlevě jsem se posléze s panem Langem rozloučil.

Aby bylo jasno: považuju iracionalitu jako takovou za neobyčejně krásnou věc, za kterou si sice člověk nekoupí ani prachy ani štěstí, ale bez níž nelze žít. Domnívám se také, že jevy na bázi placebo efektu či autosugesce jsou v mnohých případech jevy reálné a užitečné. Nemám ovšem rád, když se nevysvětlitelno všeho druhu vysvětluje způsobem, který opravdu sluší snad jen té nejodpadlejší sortě humoristické science-fiction.

P.S.: Během rozhovoru jsem panu Langovi v dobrém rozmaru vřele doporučil, aby ve vlastním zájmu onu větu o Sakalovi ze své webovské stránky vymazal. Pokud ji tam už tedy nenajdete, nejspíš za to můžu já. Soráč. Ale ještě 21. května 1999 tam fakt byla.


Bludne balvany Sisyfa 1998

RNDr. Jiří Grygar

Na zaklade rozhodnuti vykonneho vyboru Sisyfa byly letos poprve udeleny vyrocni Bludne balvany v kategoriich jednotlivcu i druzstev.

Podle Statutu vyrocnich cen se Bludne balvany [zlaty, stribrny a bronzovy] udeluji: "Pro zvyrazneni prinosu jednotlivcu i ruznych spolku k mateni ceske verejnosti a rozvoji blativeho zpusobu mysleni".

Nominovat lze kohokoliv, kdo v danem roce pusobil v prislusnem smeru na uzemi Ceske republiky. Tataz osoba ci druzstvo mohou byt nominovany opakovane a stat se tak i mnohonasobnymi laureaty Ceny. Nominace s prislusnou dokumentaci a strucnym zduvodnenim muze podat kterykoliv clen Sisyfa v terminu, jez vyhlasuje vykonny vybor Sisyfa. Vybor pak zrizuje kazdorocne Komisi pro bludne balvany, jez posoudi dosle navrhy a na zaklade tajneho hlasovani navrhne udeleni jednotlivych Bludnych balvanu. Navrh podleha schvaleni vykonneho vyboru Sisyfa.

Na udeleni Ceny neni pravni narok. Proti udeleni Ceny neni odvolani ani slitovani. V pripade, ze oceneny jednotlivec ziska posleze Nobelovu cenu, je povinen svuj Bludny balvan vratit vyboru Sisyfa. Vybor musi pote jmenovaneho vymazat z rejstriku laureatu Ceny a tvrdit, ze nikdy takto vyznamenan nebyl.

Pro posouzeni navrhu za r. 1998 resp. celozivotni dilo byla vyborem Sisyfa ustavena Komise pro Bludne balvany '98 ve slozeni: Ing. M. Bloch, RNDr. J. Grygar [predseda], Ing. O. Kracikova, V. Noskova, Doc. RNDr. L. Pekarek, P. Vachtl a Doc. RNDr. C~. Zlatnik.

Komise posoudila celkem 14 navrhu v kategorii jednotlivcu a 9 navrhu v kategorii druzstev a v trikolovem tajnem hlasovani doporucila udeleni cen podle nasledujiciho seznamu, ktery vykonny vybor Sisyfa potvrdil:

A] Kategorie jednotlivcu

Zlaty BBS: PhDr. Zdenek Rejda'k, Praha za mimoradne zasluhu v oboru experimentalni telepatie jogurtu a za celozivotni psychotronicke dilo [pozn.: jmenovany se Ceny vzdal ve prospech J. Grygara]

Stribrny BBS: Prof. RNDr. Anna Strunecka', DrSc., Praha za transcendentalne-holisticky pohled na fyziologii cloveka, ziskany primo z "kosmickeho vedomi" [pozn.: laureatka Cenu osobne prevzala a pronesla pri te prilezitosti delsi projev]

Bronzovy BBS: Ing. Ivo Benda, Zlin za komunikaci s dobrymi a krasnymi mimozemstany z Plejad, vcetne zprostredkovani evakuace lidstva jejich flotilami [pozn.: laureat se nedostavil]

B] Kategorie druzstev

Zlaty BBS: Firma Joint Line [Jiri Lang; Ing. Robert Tros~ka] Cesky komitet pro vedecke rizeni, Praha 1 za rizeni spolecnosti na dalku pomoci specialnich "osobnich stimulatoru" [pozn.: Cenu prevzal osobne J. Lang]

Stribrny BBS: Institut fuer Resonanztherapie Cappenberg GmbH & Co. KG, Lu"nen, SRN za duchovni revitalizaci lesu v Ceske republice metodou dalkove rezonancni terapie [pozn.: zastupce firmy se nedostavil]

Bronzovy BBS: Casopis REGENERACE, Praha 3 za u'pornou osvetovou cinnost v oblasti tzv. alternativnich metod a jejich zavadeni do praxe [pozn.: Cenu prevzala osobne sefredaktorka Regenerace Mgr. Ilona Manolevska, ktera venovala ucastnikum zasedani 100 vytisku posledniho cisla casopisu].

Ceny byly vyhlaseny v uvodu posledniho jarniho verejneho zasedani Sisyfa v ramci cyklu "Veda kontra iracionalita", jez se uskutecnilo v budove Akademie ved CR v Praze 1 ve ctvrtek 20. kvetna 1999 v 17 h. V zastoupeni Sisyfa predal Bludne balvany [navrh vytvarnice Jitky Spli'tkove] a diplomy predseda Komise J. Grygar, doprovazeny stylove kostymovanymi Tremi gra'ciemi [V. Noskova, O. Kracikova, J. Splitkova]. Slavnostni predavani se tesilo znacnemu zajmu sdelovacich prostredku; tyz vecer o nem referovala Ceska televize v Udalostech a nasledujici jitro i Televize NOVA a cetne noviny.

Uzaverka nominaci na BBS za rok 1999 byla stanovena na 31. leden 2000.


Návrat do rubriky Occamova břitva                              UNIVERSUM - antikvariát