Návrat do rubriky Occamova břitvaPETICE ZA ZÁCHRANU VĚDY

Vážení kolegové,

Podle navrhu statniho rozpoctu, ktery byl predlozen do parlamentu, hrozi vazne nebezpeci, ze pres puvodni prohlaseni vlady dojde v pristim roce k faktickemu snizeni financni podpory vyzkumu a vyvoje.

Jiz ted, pres zapocteni zvysenych mezd, nepokryvaji navrhovane vydaje ani mezirocni inflacni narust. Je navrhovan pokles nejen realnych, ale i nominalnich nemzdovych vydaju na vyzkum. Uroven financovani vyzkumu a vyvoje neumoznuje ani zakladni reprodukci a udrzeni vyzkumnych kapacit, a to i bez eventualnich dalsich skrtu v deficitnim rozpoctu, ktere by tuto uroven posunuly jeste niz.

Jsme presvedceni, ze je nejvyssi cas - pet minut po dvanacte - aby se vedecti pracovnici i vysokoskolsti ucitele aktivni kampani smerem k verejnosti i volenym organum zasadili o zvraceni tohoto trendu. Zadame Vas proto o spolupraci a navrhujeme, abyste posilali protestni dopisy primo rozpoctovemu vyboru parlamentu a jednotlivym poslancum z Vasich volebnich obvodu, dle Vaseho vyberu.

Jejich seznamy podle kraju naleznete na internetove adrese: http://www.psp.cz/sqw/kraje.sqw

a podle vyboru pak na adrese: http://www.psp.cz/sqw/vybory.sqw

Muzete je posilat za sebe jako jednotlivce, nebo po dohode spolecne za skupinu Vasich spolupracovniku, nebo zorganizovat podpisovou akci ve svem okoli a poslat dopis za vasi instituci. Nize si dovolujeme prilozit navrh takoveho dopisu, ktery podle Vaseho uvazeni muzete poslat bud v nezmenene forme nebo po upravach, ktere uznate za vhodne. Pokud napisete dopis vlastni, tim lepe. Originalni verzi navrzeneho dopisu s ceskou diakritikou, pod ktery staci doplnit Vase jmeno a adresu naleznete ve formatech RTF, Word 7.0, pdf a html na adresach:

http://uemweb.biomed.cas.cz/veda/petice2.doc

http://uemweb.biomed.cas.cz/veda/petice2.rtf

http://uemweb.biomed.cas.cz/veda/petice2.pdf

http://uemweb.biomed.cas.cz/veda/petice2.html

V pripade technickych potizi si muzete soubor vyzadat na adrese:

weiser@biomed.cas.cz


Adresa, na kterou by se dopisy mely posilat je:

"Jméno adresáta (poslanec/předseda rozpočtového výboru...)"

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Sněmovní 4

118 26 Praha 1

Domnivame se, ze dostanou-li poslanci velke mnozstvi takovych osobnich dopisu, muze to ovlivnit jejich postoj k teto otazce a pomuze to zabranit nejhorsimu. Jak jiste vite, podobne akce poradaji vedci v obdobnych situacich i ve vyspelych zemich, jimz se snazime pripodobnit. Verime, ze v demokraticke spolecnosti je normalni, aby se skupiny obcanu snazily ovlivnovat rozhodovani svych volenych zastupcu. Dekujeme Vam za jakoukoliv osobni akci a iniciativu, kterou ve veci nas vsech vyvinete.

Srdečně,

Jiří Grygar, FZÚ AV ČR, Praha, tel. 02-6605 2660, grygar@fzu.cz

Jiří Zlatuška, MU, Brno, tel. 05-4212 8111, zlatuska@muni.cz

Vzor navrhovaneho dopisu do parlamentu:

Paní poslankyně, páni poslanci:

Obracíme se na vás s naléhavou žádostí v souvislosti s návrhem státního rozpočtu pro rok 1999. Minulé vlády se opakovaně zavázaly systematicky zvyšovat podíl hrubého domácího produktu (HDP) věnovaného na výzkum a vývoj na 0.7% HDP v době vstupu do EU. Nynější vláda ve svém programovém prohlášení proklamovala snahu o docílení toho, aby se česká společnost stala společností vzdělání. Předkládaný návrh státního rozpočtu však přes určitý nominální růst ve skutečnosti znamená reálný pokles výdajů na výzkum a vývoj z letošních 0,477% HDP na 0,437% HDP. Vzhledem k již započtenému zvýšení mzdových tarifů dojde dokonce k poklesu nemzdových výdajů na vědu a výzkum Obáváme se navíc, že při projednávání rozpočtu v parlamentu dojde vzhledem k předpokládanému deficitu k pokusům o další krácení výdajů v této oblasti, které by mělo pro naši vědu již skutečně fatální důsledky.
Paní poslankyně, páni poslanci, nedopusťte další devastaci vzdělanostní úrovně a tvůrčího potenciálu naší země. Prameny inovačních schopností našeho průmyslu vysychají, protože situace technických a přírodních věd, výzkumu a vysokého školství v naší zemi je vážná a aplikovaný výzkum téměř zanikl. Zadlužené podniky na výzkum nemají prostředky a státní výzkumná pracoviště bojují o přežití. Z existenčních důvodů je opouštějí špičkoví vědci, často po návratu z mnohaletých stáží v zahraničí. Únik mozků v řadě oborů výzkumu a vývoje dosáhl takového stupně, že zanedlouho nebude mít co unikat. Přitom částky, které by bylo potřeba na výzkum a vývoj vynakládat, jsou ve srovnání s jinými kapitolami státního rozpočtu relativně velmi malé a ušetřit se na nich tak jako tak příliš nedá. Bylo by naivní zavírat oči před skutečností, že skomírání vědy a výzkumu přispívá k našemu dalšímu technologickému zaostávání. Osobní kontakt s vědou a výzkumem je naprosto nezbytnou a integrální součástí nejvyšší odborné výchovy. Bez mezinárodně srovnatelného základního výzkumu nemůžeme mít mezinárodně srovnatelné vysoké školství a mezinárodně srovnatelný průmysl. Vyspělý svět na nás nepočká.
Naše schopnost dosahovat vysoké úrovně vzdělání lidí, schopnost vytvářet nebo aktivně přejímat nové technologie a rozvíjet podniky produkující „chytré výrobky", bude dlouhodobě určovat životní i kulturní úroveň naší země v integrované Evropě. Vývozem laciné pracovní síly a surovin nemůžeme v dnešní globální ekonomice konkurovat. Když už se rozvoj vědy a výzkumu v naší zemi zatím nestal celospolečenskou prioritou, sledovanou veřejností a prosazovanou politickými elitami, jako je tomu ve všech vyspělých zemích, nedopusťte alespoň likvidaci zbytků kvalitní vědy a výzkumu v Čechách.

"Vaše jméno, tituly, zaměstnání, adresa a podpis"

P.S.: Dovolujeme si upozornit, že oficiální stanovisko Rady vlády pro Výzkum a Vývoj k rozpočtu na rok 1999 je vystaveno na WWW serveru RVV jako http://www.vlada.cz/rady/rvv/public/stanrozp.win.htm

Převzato z mailové konference CZECHSCI :


Online archive of CZECHSCI mailing list is located at: http://www.reference.com/cgi-bin/pn/listarch?list=CZECHSCI@markl.cz


Návrat do rubriky Occamova břitva                              UNIVERSUM - antikvariát