Černá káva
1. dubna

zvláštní vydání

Toto je další z nemnoha monotematických čísel amber.zinu. Skoro celé je o jediném muži. O muži, jehož minulost jsme se pokusili vystopovat, o muži, v jehož existenci bychom nikdy neuvěřili, kdybychom si ji nepotvrdili z tolika rozdílných a nesouvisejích zdrojů, o muži, který vládl klávesnici a UNIXu stejně jako básnickému peru. Tím mužem je Juan Valdez. Nenechte se mýlit - nemáme na mysli známou značku brazilské kávy. Ta nám jen ztrpčovala naše pátrání - až na malé vyjímky - probíhající kompletně prostřednictvím Internetu. A mohu vám říct, že hledat např. Altavistou odkazy na Juana Valdeze není žádná legrace - vyznat se v těch stovkách linků na kávu, mezi kterými občas prosákne zrníčko zajímavých informací, je opravdu úmorné. Ale stálo to zato. A tak vám můžeme představit jediného představitele literárního stylu, který jsme napůl žertem nazvali oil-punk, teroristu počítačových sítí a rozporuplnou osobnost, v jejíž minulosti je dosud mnoho bílých míst.

Kontakt se jménem Juana Valdeze nám zprostředkoval Pavel Vachtl, který obdržel jeden soukromý dopis s žádostí o pomoc. Po této výzvě jsme začali v redakci po J. Valdezovi pátrat. Zde přinášíme několik podstatných dokumentů, z nichž můžeme alespoň částečně poskládat mozaiku Valdezova pestrého života.

Nejprve je to zásadní příspěvek o Valdezově činnosti v oblasti práškové nanobiologie. Pochází od autora s exotickým jménem Hermes Tetramegistos a má název Juan Jesus Muhammad Valdez a (duchovní) transmutace hmoty.

Hackerskou část Valdezovy minulosti odkrývá i fragment Hebbovy práce "Holes in UNIX pipes", která je jakousi kombinací kyberpunkové beletrie a hackerské kuchařky. Od správce serveru (nepřeje si být jmenován) jsme získali i neuspořádané torzo Valdezovy autobiografické knihy "Chocked chicken" (nepřeložitelná slovní hříčka), z níž přinášíme alespoň výtah.

Dále jsou to stránky skupiny Solid Oil Support, ve které podle referencí k jednotlivým deskám Valdez působil. (Link je nasměrován na české zrcadlo.) Zajímavý je i rozhovor pro časopis Kaoz v němž se nám poodkrývá temná stránka Juanovy psychiky.

V žoldáckém časopise Total Facelift nalezl jansan přínosný článek Kdo je Cheecha Budvara, popisující zvláště dobře tzv. Valdezovo "ženské období".

Posledními objevenými materiály jsou Valdezovy básně, resp. jejich fragmenty. Překlady (i když poněkud neumělé) můžete najít zde.

Nezbývá nám než doufat, že o Valdezově současném osudu se toho brzy dovíme víc. V každém případě vás budeme informovat o všem, co by se nám v souvislosti s Valdezem podařilo zjistit.

Stay tuned...

Za /\mber(rew Jiří Brossmann, vedoucí výzkumu, Pavel Šuchmann, correction & additional delay)

P.S.: Kromě valdezovského výzkumu přinášíme i další příspěvek o utlačované léčebné metodě - Termokvantová teleportace pomocí větráku (od lithia)


Archiv