Návrat do rubriky Occamova břitva

 

 

Výkvět pseudovědy na WWW - novinky

 


Články pana Zkoutajana ve Světě Namodro - Pan Zkoutajan je neúnavným propagátorem neověřené a místy až absurdní metody "Elektroakupunktura podle Volla (EAV)". Půl roku poté, co i Occamova břitva zaznamenala jeho úsilí dvěma jeho články (první, druhý) a s p. Zkoutajanem jsme se rozloučili za jeho mailových výhrůžek advokáty a soudy :-), poskytl jeho "tvůrčímu zápalu" slušný prostor Svět Namodro, známý z minulosti mj. svými ufomanskými a paranormálními spády. Jeho rubriky Alternativní medicína a Medicína a lékařství plní v současnosti svéráznými konglomeráty "elektrotechnicko-esoterických" textů většinou právě pan Zkoutajan a propaguje tak zde své zvláštní názory, poučuje a kritizuje "oficiální vědce". Mj. pohrozil soudem prof. R. Zahradníkovi a prof. J. Heřtovi za jejich kritiku metody EAV na TV Prima. Také jediný zástupce vědy, pan mgr. Kroutil, který se odvážil p. Zkoutajanovi na stránkách SN oponovat v rámci standardní vědy, se údajně dočkal mailové výhrůžky soudem :-). S panem Zkoutajanem je zkrátka legrace. Protože nyní vyhrává v těchto rubrikách co do počtu článků p. Zkoutajan nad vědci v poměru 14:3, zeptal jsem se šéfa SN, pana Dočekala, zda je ochoten zveřejnit i názory druhé strany, než je p. Zkoutajan. Dostalo se mi víceméně kladné odpovědi. Tedy přátelé nealternativní medicíny, fyziky a biologie, směle reagujte na články p. Zkoutajana, posílejte své příspěvky na adresu redakce SN, či panu Dočekalovi, ovšem s viditelným účelem jejich zveřejnění v SN, jinak mohou být "považovány" panem Dočekalem možna i jen za soukromou poštu. Panu Zkoutajanovi by se také asi mělo vysvětlit, že otázka pravdivosti či nepravdivosti nějaké metody či koncepce se nedá řešit před civilním soudem, ale jen a pouze kompetentním "soudem" uvnitř vědy.

Doporučené kritické příspěvky k případu pana Zkoutajana, zatím zveřejněné ve Světě Namodro:

Jan Jakubík (National Institutes of Health): Lži pana Zkoutajana (NOVÉ !!!)

Mgr. Aleš Kroutil (Lachema, a.s. Brno - Výzkumný ústav): Reakce na článek "Lesk a bída klasické medicíny"

a Komentář k článku "Diabetes a pomluvy"


 

Guru českých ufo-kontaktérů, Ing. Ivo Benda nyní vystavil na WWW své stěžejní dílo, "Rozhovory s poučením o mých přátelích z vesmíru". V knižní formě jde o tři tlusté díly za téměř 400,- Kč, ve kterých p. Benda a jeho kolegové "rozmlouvají" s Aštarem Šeranem aj. "mimozemšťany z Plejád" mj. o blížící se "evakuaci Země" a o hodnotách českých animovaných pohádek. Děkuji šéfovi UFO-serveru, Petrovi Dědičovi, že mne na tuto adresu upozornil. Jde o velmi kuriózní insitní dílo, je to přímo kontaktérská "bible". Myslím, že brzy na toto téma vznikne i nějaká počítačová hra :-). Na UFO-serveru je toto dílo zajímavě okomentováno (2. část zde). Ing. Benda se zřejmě rozhodl dát svým čtenářům a fanouškům :-) dárek, mohou si teď celý text stáhnout zadarmo na zmíněné adrese. Jde o skoro 1.8 MB velký HTML soubor, pro větší komfort si ho můžete stáhnout ve formě ZIPU také zde (jen cca 480 kB).


 

Vyvraceči ("vylepšovatelé" :-) ) Einsteinovy teorie relativity

Pan Arthur Bolčo si zase usmyslel opravit /vyvrátit/ speciální teorii relativity. Nijak mu nevadí, že vlastně nic nevyvrátil (plyne to např. z homogennosti prostoru a ze stejné vlastnosti Lorentzovy transformace), a neúnavně si vytváří (i na Radiožurnálu) image génia, kterému to myslí "lépe než Einsteinovi". Odtud i jeho vlastnoruční přezdívka BOLSTEIN :-)). Získal bohužel i podporu některých členů kosmologické sekce ČAS. Přesto však je jeho omyl celkem snadno objasnitelny.

Stejná otázka, proč se Einstein "mýlí", vzrušuje i Lubomíra Vlčka na http://members.xoom.com/vlcek/. Také se zde "diskutuje" o "nových základech fyziky", pohonu UFO, bezpečnosti jaderných elektráren a o jakýchsi "magických číslech".

Pavel Vachtl


Návrat do rubriky Occamova břitva                              UNIVERSUM - antikvariát