Výňatky z časopisu WIRED připravuje

a komentuje -jansan- 

Titulní strana

 

7.9. - 24.9.1997

7.8. - 19.9.1997

7.7. - 7.8.1997

6.6. - 7.7.1997

20.5. - 6.6.1997

8. - 20.5.1997

25. září - 10. října 1997

Úvodem: Ti, kteří se chtějí podívat na celý text ve Wiredovském archivu denních zpráv, jej najdou na: http://www.wired.com/news/ a dole na stránce kliknou na "Find". Na samotný časopis WIRED se dostanete skrze: http://www.wired.com/


NUCLEAR ČI UNCLEAR? (Mars Nukes Is Good Nukes , 1 října)

Let sondy na Mars a úspěšné zakončení jejích naplánovaných výzkumů přinesly ovšem další problém: jak to udělat, aby se tam lidé dostali za méně než dva roky. Výzkumníci Florida University věří, že odpověď je v nukleární energii, ostatně USA i Rusové už na něčem podobném pracovali. Nukleární palivo složené z uranu, zirconia a niobia v pevné karbidové formě by bylo jádrem reaktoru, vyvolávající teplo až 5 tisíc stupňů Fahrenheita (vy skutečně chcete přepočet na Celsia?) - Jádrem reaktoru by cirkuloval vodík, který by se proháněl tryskami ven a tak prováděl pohon. Díky lehkému jádru a palivu by pak cesta trvala tříkrát méně (vzpomeňme na vodíkové vzducholodi - jedna, Hindenburg, explodovala tuším v New Jersey. Pravda, on vodík exploduje jen při určité koncentraci s kyslíkem, ale stejně. Navíc se bojím, že budeme mit protesty nejen od antinuklíků, ale i antivodíků.)

NOVÝ DRUH PŘENOSU (The Boy Who Cried „Net Access!“, 10 října).

Jak oznámil kanadský Northern Telecom (kde jsem měl také jeden čas čest dělat) a britský Norweb Communications, NORTEL vyvinul nový typ přístupu na Net a sice skrzevá vedení elektrického proudu. Jedná se defakto o LAN prostředí, kde komunikační signál je modulován na napětí elektrické sítě. Distribuční firmy se ale do byznysu příliš nehrnou, protože signál z počítače zřejmě v transformátorech narazí na velkou hladinu šumu, čímž pádem je třeba vymyslet přemostění (bypass), tedy přídavné instalace. Ekonomicky se to vyplatí, „sedí-li“ na každém trafu kolem třiceti zákazníků, jako třeba v Anglii, ale v Severní Americe je to jen tak kolem deseti. ( původní titul „Hoch, který křičel „Přístup na síť“ je narážka na známou bajku „Hoch, který křišel „Vlk jde!“ tak dlouho, až vlk přišel, ale nikdo mu už nevěřil )

ÚSPĚCHY VĚDY (A Gala Night for Weird Science, 10 října)

V Sandersově divadle Hardwardské univerzity se konala oslava vědeckých výstřelků, „které se nemohou anebo by se neměly opakovat“. Ocenění dostal Bernard Vonnegut (že by příbuzný Kurta?) za článek
“ Měření rychlosti tornada pomocí škubání kuřat“, Mark Hostetler „Maz pod kapotou: unikátní průvodce po hmyzu Severní Ameriky“ a Sanford Wallace, znamý internetový spammer (těžko přeložit, Spam je také otřesná lančmítová konzerva). Ze známých minoritních skupin ze byli také Společnost pro zábránění lepším zítřkům, Právníci pro a proti Big-Bangu, s tarnsparentem „Byl jsi zasažen zbytkovou radiací, kterou tu zanechal BB?“ Přítomni byli také skuteční nositelé Nobelových cen, Richard Roberts, který měl na hlavě fešný klobouček z roury od kamen a Wiliam Lipscomb, který měl ohnivě rudou kravatu a zahrál na svůj klarinet pár ragtimových melodií. (Neudiví nás už pochopitelně ani to, že cybercast řídil Robert T. Morris, jehož worm program kreknul Internet v roce 1988.)

JAVA NENÍ JAWA (Microsoft Pushes Java Aside, 30 září)

Microsoft se zřejmě „plácá sem a tam“, když jde o Jávu: na jedné straně jí dává úplnou podporu, na druhé straně tvrdí, že to je prostě jenom jeden z programovacích jazyků. A při odpálení Internet Exploreru 4.0 (IE4) svoje prohlášení zesílili tím, že řekli, že sice podporují Javu jakožto jazyk, ale ne jako operační systém. To, že Microsoft zakázal na svém sajtu applety, nasvědčuje, že Microsoft chce ovladnout myšlení vývojářů: Java se totiž může stát novým network-friendly programováním. A podobně, jako Windows svými „libraries“ by mohla ovládnout operační systém druhých jazyků a programů. (otázka zní: stal se Bill Gates najednou reakcionářem, nebo je to zase jen politika?)


JEDNOU VĚTOU ODJINUD aneb UNWIRED (Co jsme si přečetli jinde)

-IE 4,0 je možno naloudovat z Netu. Microsot chystá na příští rok Windows 98, Win NT 5.0 a IE 4.0 bude jejich částí.
-Windows 98 budou poslední, neboť po nich se bude M.soft věnovat jen NT technologii - zřejmě je NT 5.0 strategicky výhodnější.
-Ve válce browserů nezapomeňme ani na servery. Ten nejpopulárnější je pořád ještě Apache (44 procent všech serverů). Na rozdíl od browseru je server vysledkem consortia vývojářů a Apache software bylo importováno do Unixu i do Windows NT.
-M.soft je napadán pro to, že IE4 je distribuován zadarmo a také pro to, že umožňuje information „push“
-Sun se soudí M.softem, že IE4 je napodobeninou jejich vývojového kitu JDK 1.1 a že navíc zavádí nový kód. Sun chce, aby M.soft přestal používat „Java compatible“ logo.


(poznámky kurzivou jsou od jansana)