Výňatky z časopisu WIRED připravuje

a komentuje -jansan- 

Titulní strana

 

7.7. - 7.8.1997

6.6. - 7.7.1997

20.5. - 6.6.1997

8. - 20.5.1997

7. července - 7. srpna 1997

Úvodem: Ti, kteří se chtějí podívat na celý text ve Wiredovském archivu denních zpráv, jej najdou na: http://www.wired.com/news/ a dole na stránce kliknou na "Find". Objeví se vám hledací stránka a tam vypíšete nějaké slovo z názvu článku, vedle pak kliknete na "FULL TEXTt" a podle data zvolíte "LAST MONTH" či jinak. Na samotný časopis WIRED (vychází v tisku jednou měsíčně, na NETu ale o měsíc později), se dostanete skrze: http://www.wired.com/


SLEPÍ VEDOU ZASLEPENÉ (THE BLIND LEADING THE BLINKERED, 3 července)

Ne, to není vtip, to je jen narážka na zaslepenost nás, vidomých. Existuje totiž značný počet operátorů, kteří jsou nevidomí a zatímco jejich život je těžký sám o sobě, my jim to děláme ještě těžší. Webmaster a programátor Gregory Rosmaita, který je slepý už od svých 20let, právě teď pracuje na WEBové stránce Caldwell College a ještě na vlastním projektu Camera Obscura. Používá přitom nástroje, které mu pomáhají "vidět", totiž Lynx-browser, Pico-editor a JAWS-screeenreader, který mu čte text akusticky. Greg nám radí: "Omezte HTML na přenos informace a nechte grafiku browserům. Také Americká rada nevidomých, která měla tento týden sjezd, vyjádřila obavy mnoha svých členů, že grafické ikony a GUI interface je zbaví výhod, které dosud měli. Problémy jsou také s frames, neboť čtečky čtou text horizontálně a rozlámou jej na nečitelné zlomky. (zatímco my, kteří tyto problémy nemáme, si ani neuvědomuje, kolik informace vlastně hltáme jenom očima!)

E-MINDS SI NAŠLY KUPCE (E-MINDS FINDS POTENTIAL BUYER, 7 července)

Howardovy Electric Minds (jak jsem o nich už psal , viz tuto rubriku a také intervjú s Howardem v minulém čísle AmberZinu) budou asi převzaty firmou Durand Communications. Hlavně se tedy jedná o převzetí dluhů, protože vedení konference má zůstat v rukou těch, co už to dělali předtím...(tak vidíš, Howarde, jsou také kapitalisté se zlatým srdcem! No tak spíše s pozlaceným, neboť se už říká, že firma bude chtít, aby se platilo - alespoň za zřízení konference, účastníci prý nebudou platit nic)

"MICROSOFT OHLAŠUJE HTML 4.0 ( MICROSOFT ENDORSES W3CS HTML 4.0...., 8 července)

Konsorcium pro World Wide WEB (W3C) přijalo novou specifikaci pro pro HTML 4.0. Microsoft ohlásil, že ji bude podporovat ve svém Exploreru 4.0, jehož předběžná verze bude k dostání koncem měsíce. Výhodou nového standartu jsou nové a flexibilní aplikace. (nový standart také umožní handicapovaným lidem s větší, tedy úplnější informace a lepší přístup na WEB).

SURFUJEME NA VLNÁCH PLASMATU (SURFIN´ THE PLASMA WAVES, 11 července )

Miliontina vteřiny se nezdá být dlouhou dobou, ale tolik to řádově trvá, aby se elektron dostal z jednoho konce tranzistoru k druhému. Michael Shur, profesor Rensselear Polytechnického Institutu, doufá, že jednoho dne budeme přenášet data v teraherzových rychlostech, při použití ne už elektronů, ale vln. Pro srovnání uvádí že např. částečky vzduchu se pohybují pomalu, ale zvukové vlny jsou daleko rychlejší. Byl to on, kdo dokázal matematicky, že v mikroskopicky malých tranzistorech mají elektrony chování podobné vlastnostem kapaliny. Pomocí anteny lze vytvářet v této "kapalině" t.zv. plazmové vlny, které mohou přenášet informaci velice rychle. Model, který postavil, potvrdil jeho teorii, i když dosažené rychlosti nejsou ještě příliš vysoké. (vývoj elektroniky se zřejmě opakuje, viz krystalka-elektronka-tranzistor (tedy zase něco jako krystal), podobně i plazma z obloukovek a rtuťových usměrňovačů se nám během jednoho století znovu několikrát vrátila, naposled např. pro atomovou fúzi)

DARWIN V KRABIČCE (DARWIN IN A BOX, 14 července)

Když David Leinweber začal analyzovat svým programem investiční ekonomické trhy, připadal si, jako když vytvořil svůj vlastní model života. Jeho program totiž využívá t zv. genetického algoritmu a tento "Darwin v krabičce" teď nachází další praktická použití - vždyť je bilionkrát rychlejší než ten pravý darwinovský algoritmus. Ovšem tak úplně se zase Charlieho nedrží - jde o příliš velké peníze, říká. Ono totiž vyměnit po každém generování celou populaci rovnic je jaksi nepraktické. (O genetickém algoritmu jsme psali v jinodimenzionálním článku "Boj o život, jak ho ještě neznáme" a i jinde. Předpokládám, že teď brzo přijdou na trh také kreativisté s novým programem, nazvaným třeba "Krabička Svaté Barbory" a určitě se to bude také dobře prodávat. Vždyť někteým ekonomiím může pomoci už jenom zázrak!).

JAK LÁKAT BOHA Z MAŠINKY (COAXING GOD FROM THE MACHINE, 17 července)

V myslích mnohých náboženských kongregací se rodí vzpoura, neboť se zdá, že se počítač stal novým "bohem zástupů". Zatímco některé náboženské skupiny si našly cestu na net (viz článek v Jiných Dimenzích o Heavens Gate), jiné s tím ještě psychologicky a teologicky zápolí. MIT - Massachussets Institute of Technology, jedna z nejznámějších technických universit, pořádala konferenci na toto téma. Její účastníci - spolu s teoložkou ( ženský rod od teologa) Jennifer Cobb, z Laboratoře umělé inteligence MIT, jejíž kniha "Spojení kyberprostoru a posvátnosti" má vyjít letos na podzim, si lámali hlavy, kterak toho boha z té mašiny vylákat. A zatímco extropisté se zasazují o postmoderní ceremonie, profesorka filizofie Kate Lindermann volá po starodávné "kontemplaci prostým zíráním" na obrazovku. Spirituální meditaci by prý také pomoho pár tibetských mandal anebo byzantských ikon na obrazovce...( na druhé straně značná dávka gama záření z monitoru prý má účinky už méně blahodárné )

ROBOTI LÉTAJÍ (ROBOTS FLY, SANS FANCY,16 července)

Zatímco miliony lidí pozorují roboty na Marsu, malá skupina studentů a inženýrů sleduje výkony svých výtvorů v Disneyově Epcot Cenru. Je to už v pořadí sedmá soutěž robotů, kteří mají za úkol létat kolem sudů s (jakoby) toxickým odpadem, identifikovat jejich pozici, číst štítky a přinézt z nich vzorky - to vše bez dálkového řízení či lidské pomoci. Vyhrál tým univerzity Carnegie Mellon, který nesplnil jen poslední úkol, ti ostatní na tom byli zřejmě hůře. (zatímco mě by stačilo, kdyby moje auto umělo alespoň předjíždět "vertikálně", tj. nahoru, specielně v dopravní zácpě na Gardiner Expressway...)

VĚDCI ZJISTILI SLABOU ATMOSFERU NA EVROPĚ ( SCIENTISTS DETECT FAINT ATMOSPHERE ON EUROPE, 19 července)

Sonda Galileo objevila na zmrzlém Jupiterově měsíci Evropě stopy řídké atmosféry, což je dobrá zpráva pro ty, kteří hledají život v kosmu. Nedá se ale zatím usuzovat, jestli pod zamrzlým povrchem Evropy může vůbec život existovat (teď ještě najít nějakou tu dobrou atmosféru v té naší Evropě...)

PŘICHÁZÍ MACOVA Ó ES OSMIČKA ( MAC'S OS8 ARRIVES, 22 července)

Očekává se, že Apple brzo odhalí svůj operační systém OS8. Je to první přepracovaní po sedmi letech , které zjednoduší interface a přístup na Internet. Nejviditelnější změnou bude asi "platinový vzhled", tj 2D tvary se změní na 3D se šedým stínováním. Finder bude moci běžet na PowerPC a bude multitáskový. Systém má být více spolehlivý a chyby "Type 11" se už nebudou vyskytovat...( bodejť, on už jim je Microsoft přečísluje :-), viz níže o dohodě obou firem z úst nejpovolanějších)

AGENTURA OSN SEPSALA CHARTER LISKÉHO GENOMU (UN AGENCY DRAFTS CHARTER ON HUMAN GENOME, 30 července)

OSN právě dokončila práci na univerzální deklaraci o lidském genomu (úplné sadě chromosomů lidského genu) a o lidských právech. K původní definici, že genom je "...společným dědictvím lidstva a vyjadřuje fundamentální jednotu (unity) všech členů lidského rodu...) se po debatě rozhodli přidat ještě "... stejně jako uznání vrozené rozdílnosti (diversity)..." Návrh jde nyní k jednotlivým vládám, aby ho komentovaly. (hm, jednota a rozdílnost , čili A and not A = 1. Není zajímavé, že se OSN zabývá definicí, která nedává smysl, zatímco Project Genome potřebuje hlavně více peněz?)


KDYŽ BOBMARDOVAT, TAK JEN RAKOVINU (MAKING CURES, NOT BOMBS, 31 července)

PNNL (Pacific Northwest National Laboratory) je oficiální výrobce nukleárních hlavic s plutoniem, ale také vyrábí izotopy yttria90, které je velmi účinné při léčení rakoviny. Radioimunoterapie totiž používá způsob, kterým se váže yttrium90 na protilátky (např. immunoglobulin), které jej pak přenášejí na povrch rakovinných buněk. Yttrium90, které se získává ze stroncia90, je obzvlášť výhodné, neboť má krátkou dobu života, takže nestačí ničit zdravé buňky. (a teď domácí úkol: je-li cena 1 Curie yttria90 rovna 13000 amerických dolarů a stačí-li to pro dvacet pacientů a je-li doba položivota yttria90 kolem 64 hodin, kde je po doručení poštou téměř čtvrtina radioaktivity, trvá-li to poště 24 hodin? Správná odpověď zní: v čudu!)

PRESIDENT CLINTON KE SLOUČENÍ APPLU A MICROSOFTU (CLINTON ON APPLE-MS ANNOUNCEMENT, 6 srpna)

Z prezidentovy odpovědi na dotaz, zda si Microsoft nerozšiřuje své království navzdory antitrustovým zákonům vybírám jen toto ve zkratce:
"...nemohu komentovat...musí být analyzováno...od té doby, co jsem prezident...já myslím...jediné, co vám mohu říci...musím počkat, až co uslyším od nich...(tak co, byl to Bill nebo nebyl? Myslím tedy pochopitelně Clintona, ne Gatese)

VIRTUÁLNÍ VIDEOKONFERENCE UMOŽŇUJE SKUTEČNOU PRÁCI (VR VIDEO-CONFERENCING ENABLES REAL WORK , 7 srpna)

Videokonference ve virtuální realitě mohou při použití systému "Continuum"od MuSE Technologies využít jejich VR technologii a také 3D pomůcky, které si každý účastník připraví předem. Jaké pomůcky? No tak třeba databázi, Unix shells, CAD modely a pod. ( To je dobře, protože normální videokonference jsou podle mé zkušenosti poněkud primitivně řízené: účastníci se jeví na obrazovce coby cukavci - obraz se totiž vysílá pouze v určitém počtu snímků (frames) za vteřinu, zatímco lidé si podávají ten jediný mikrofon na stole pošupem, asi tak, jako se na dodnes na divokém západě servíruje v baru pivo a ti, co skutečně mají co říci -jako třeba já- se ke slovu ani nedostanou... A už jste si všimli, jak je většina bossů hrozně nefotogenická?)


Z ČERVENCOVÉHO ČÍSLA ČASOPISU WIRED: (Číslo - Issue 5.07 - June '97)

Život po smrti (Afterlife) - neboli "kam chodí počítače umřít" . K rozebrání počítače je potřeba jen dvě věci: šroubovák a podlahu. To tvrdí Bob Parks, autor tohoto článku, který popisuje, jak majitel junk-yardu (sběrny starých kompjútrů) otvírá počítač "pádem na beton". To ovšem pouze pro efekt, neboť se tam součástky nerozbíjí , ale prodávají. A najdete tam všechny možné součásti úplně za babku (některé budou ale asi ještě starší, než ta babka :-)
Naše tělo jakožto heslo (The Body as Password) - Říká se tomu "biometrics" a vaše tělo vám přitom poslouží jako nejlepší heslo: oči, prsty, řeč, v neposlední řadě i resonanční frekvence vaší lebky či pach vašeho těla. (...na to ovšem stačí i náš pes. Mimochodem,tu hlavní výhodu článek neuvádí: většina lidí totiž nosí své tělo přímo s sebou a málokdy se stane, že ho někde zapomenou)
Spiknutí v na ostrově (Plotting away in Margaritaville)- Na tropickém ostrově Anguilla v Karibském moři se sešlo 80 kyberpankerů, aby vymysleli, jak ochránit světový finanční systém před zcizením či datovými špiony - vlády světa ovšem nevyjímaje (jestli se nemýlím, je to tak tajné, že brzo můžeme očekávat hezký seriál s tímtéž námětem v americké či jiné televizi :-)
Puškový klub (Gunn Club) - ne, nejedná se o pušky, to je jen slovní hříčka se jménem televizní moderátorky Moiry Gunn, jejíž show má povětšině technické náměty a je to vlastně intervjú se jmenovanou dámou (perlička: Moira uvádí, jak Charlie Timble, vynálezce kapesní GPS - to je satelitní indikátor zeměpisné pozice - jednou v Nairobi zjistil, že cedule "EQUATOR" je umístěna špatně, že totiž rovník je o 1 km dál na sever. Ale ano, řekl mu jeden z místních obchodníků se suvenýry, jejichž stánky obklopují tu ceduli, my to víme, ale tam se nedá parkovat!).
Obhájce plný rozporů (Contrarian Libertarian) - jde o Carla Malamuda, muže, který prosazuje to, aby vláda zveřejnila všecky svoje dokumenty na NETu, pro širokou veřejnost. Také tento článek je vlastně intervjú, které se soustřeďuje na paradoxy v jeho filozofii. (jeden z nich je, že Malamud je sice pro svobodu projevu, ale také se zasazuje za větší účast vlády na Internetu. Na to Malamud:" No to máte tak: bez vlády by to byla úplná anarchie, to, co teď máme, je jenom chaos!)
Na hranici chaosu (Bordering on Chaos) - mluvíce o chaosu, zeptejte se firmy Cementos Mexicanos (CEMEX). Zatímco dříve nebylo nic dodáno včas, dnes se s novou technologií situace zlepšila. Ono je to totiž těžké doručovat, máte-li 140 náklaďáků s cementem, které jako bludné kamiony bloumají městem bůhví kde...Zákazníci totiž často zakázku odmítnou až na místě a jak známo, cement se za jízdy míchá, neboť se musí dodat ve stavu ještě tekutém. Pomohlo jim GPS - viz článek výše - které při nové zakázce určí pomocí satelitu polohu tří nejbližších náklaďáků, počítač vybere jeden z nich, zavolá řidiči a hle - NO HAY PROBLEMA! (tip pro český marketing: firma CEMEX teď inzeruje pod heslem " Náš cement bude u vás rychleji než vám přivezou vaši pizzu! " )


Poznámka: V minulém číslem jsem nevysvětlil, kdo je to gík (geek). Podle historie to byl druh vtipálků, kteří na karnevalech ukusovali hlavy živým kohoutůmů; dnes je to spíše název pro týnejdžry, kteří se zabývají různými bláznivinami - podle názoru staré generace - hlavně tedy kompjútry a podobně.