Výňatky z časopisu WIRED připravuje

a komentuje -jansan- 

Titulní strana

 

11.12. - 30.12.1997

7.11. - 8.12.1997

11.10. - 3.11.1997

25.9. - 10.10.1997

7.9. - 24.9.1997

7.8. - 19.9.1997

7.7. - 7.8.1997

6.6. - 7.7.1997

20.5. - 6.6.1997

8. - 20.5.1997

11. - 31. prosince 1997

Úvodem: Ti, kteří se chtějí podívat na celý text ve Wiredovském archivu denních zpráv, jej najdou na: http://www.wired.com/news/ a dole na stránce kliknou na "Find". Objeví se vám hledací stránka a tam vypíšete nějaké slovo z názvu článku, vedle pak kliknete na "FULL TEXTt" a podle data zvolíte "LAST MONTH" či jinak. Na samotný časopis WIRED (vychází v tisku jednou měsíčně, na NETu ale o měsíc později), se dostanete skrze: http://www.wired.com/


Co si asi myslí mozek? (Hacking the Human CPU, 30. prosince)

V Pittsburgské univerzitě zkoumají obrazy mozku, aby zjistili, co se tam děje, když lidé plánují, řeší problémy a dělají rozhodnutí. Hlavně je zajímá, jak mozek používá svoje rezervy k zmobilizování různých oblastí při řešení složitých úkolů. První aplikaci vidí v tom, jak pomoci chirurgům opravovat požkozené mozky, případně výzkum nových myslících technik.(Napadá mi ten starý vtip: mozek je relativně nejmenší počítač s největší dosud známou kapacitou, vydrží pracovat celý den z energie jednoho lískového oříšku a rozmnožuje se pomocí nezaškolených pracovních sil...)

Kaczinski odmítá mentální vyšetření (Kaczynski Team Drops Mental Defense, 30. prosince)

Je to ovšem hloupost, protože každý, kdo měl možnost číst Unabomberovo undergroundové prohlášení ne NETu jako já, musí přiznat, že se zřejmě jedná o paranoiu. Navíc se teď Kacz nabídl, že se přizná ke čtyřem útokům, když nedostane trest smrti.(Ovšem on nemá tu normální paranoiu, co má skoro každý druhý matematik - a Kacz byl ještě navíc profesor - ta jeho bohužel není neškodná.)

Microsoft pod palbou (Microsoft Granted a Speedy Hearing, 30. prosince)

Jak už víme, Microsoftu bylo nařízeno (ta drzost, co, Bille?) aby svůj browser nespojoval se svým operačním systémem, ale MS se odvolal, odvolání se vyhovuje a první jednání bude už 29 ledna. (jenže Department of Justice - Ministerstvo spravedlnosti - se tak lehce asi nevzdá, da, da, da.)

Kolik andělů se vejde na špičku jehly? (IBM Doubles Hard Disk Storage Density, 31. prosince)

IBM dokázalo napakovat 11,6 gigabitů na čtereční palec. Jak veliká je to paměť? Asi takováhle: vejde se tam asi 1450 knížek. (čtvereční palec je prosím dosud používaná antikvární plošná míra - v USA , Anglii a semtam nějaké té kolonii - hoši z IBM to pochopitelně dokázali na disku, ne na prstu.)

MS musí odbrowsit svůj browser (Remove IE? Do We Have the Technology? 23. prosince)

Když se Microsoft bránil, že nemůže jen tak lehce odstranit svůj browser ze systému, padla koza na bídáka (pardon, chtěl jsem říci - bída na kozáka). Nepočítali totiž s tím, že soudce Jackson, zřejmě internetista, to dokázal za 90 vteřin!!! (napadá mi varianta rčení :"kdo do pout jímá otroky, sám je otrok". Zněla by asi takto: "kdo jiné za blby má, sám je...")

Není čip jako čip (One Paint Chip Could Ruin Your Whole Space Trip, 16. prosince)

Co všecko takový chip umí? No vlastně nic, zde se mluví o odštěpku barvy z kosmického odpadu, co lítá kolem naší země a který může narazit na space shuttle rychlostí 6 mil za sekundu (chippity doo-da, chippity doo)

Kdo jinému jámu kopá, tak se ucho utrhne (Netscape Takes a Swipe at Microsoft, 16. prosince)

Zatímco Microsoft roní slzy zneuctěnné panny (nebude-li se prodávat IE, nebude W95 bez toho pracovat a to prý poškodí celé USA!!), hlavní konkurent Microsoftu se už také poučil - a bije ho vesele pod pás: nabízí zákazníkům metodu, jak vymazat MS browser IE z počítače. (Zřejmě pro ně neplatí, že pás je zhruba tam, kde se nachází guma u trenýrek. Místo toho tomu říkají, ano, uhodli jste -"svoboda volby".)

Hak ty mi, tak já tobě (Scammers Use Yahoo Again, 11. prosince)

Nejprve se hakeři dostali na Yahoo stránku a zhakovali ji (ve spisovné češtině: zprostitutkovali ji) , později pronikli i na Yahoo e-mail. (Jestli tedy dostanete přez Yahoo zprávu, že jste vyhráli zdrama modem od US Robotics, klidně se zasmějte, to byste se načekali!)

Internet bez PC (New WebTVs are selling well, 15. prosince)

Už jsem tady o Web TV psal dříve a vypadá to, že je to dobrá investice. Mitsubishi a jiné japonské odnožky si už připravují kufry na všecko to zlato, co se jim pořine z TV internetu. (Můj přítel v Oregonu- kde se jich za minulý měsíc prodalo už 2000 , mi přes WebTV píše emajlem - který je na ní také - a to každý den. Zatím to ale nebere české znaky a nemůže to diplejovat obrázky, poslané emajlem. A tak mu zatím posílám obrázky na mé WEB stránce, kde také právě vyšlo první číslo mého dvoujjazyčného časopisu HURONTARIAN, adresa je:
http://www.hurontel.on.ca/~hurychj)


Z LISTOPADOVÉHO ČÍSLA ČASOPISU WIRED:(Číslo - Issue 5.11 - November'97)

 • Platonický obchod? (It's Not Retail!) - Budoucnost internetového retailingu (zprostředkovaného prodeje) je víc než růžová. Walter Forbes z Massachusetts se před lety sešel s několika kolegy z Harwardu (ne, ne z H. Investments!) a vymysleli "prodej doma", tj. přes Internet. Představte si tu výhodu pro obchodníka: žádný obchod, žádné velké účetnictví, žádná dvojí doprava zboží, tj. nejprve do obchodu a pak k vám. No jo, ale v roce 1973 - kdy se to stalo - ještě osobní počítače byly na kilometry (staročesky "na hony") vzdáleny... A tak Walter založil Comp-u-Card a tím to začalo (A čím to skončí? No přece až už nebudeme mít žádné peníze, ne?).
 • Volání divočiny (The call of the wired.) - titul je narážka na knihu Jacka Londona "The Call of the Wild". Ano, stalo se v Kanadě, ve Fort Providence, Severní Teritorie. Fort (nenechte se mýlit názvem) je totiž katolická missie a také místo největšího distributora PC v Arktiku. Firma se jmenuje SSI Micro a její majitel zrovna teď hostí týdenní pow-wow (opět hříčka: doslova indiánské shromáždění) pro všechny distributory z Kanadského severu, aby s nimi diskutoval budoucnost digitálního Arktiku. (Rozhodně se tam nemusí nikdo bát, že by se jejich elektronické zdroje pro počítače přehřály...)
 • Dark Vader (Heart of Darkness) - David Bennahum cestuje po území známých bulharských počítačovách virů a uvádí reportáž s Todorem Todorovem, zakladatelem Virus Exchange BBS. Todor je haker-anarchista, vynálezce jednoho z nejvíce destruktivních kódů. Vyrůstal za komunizmu na počítači Pravetz 82, reverse-inženýrovaném Applu. První bulharský virus se objevil roku 1989. Dark Avenger, jak se totiž jmenoval, se přilepil k MSDOS.com a nainfikoval ho. Po každém šestnástém běhu se vymazalo kus hard disku, až prostě disk křachnul. V roce 1991 pak tentýž virus způsobil mezinárodní kalamitu - jen v USA způsobil 10 procent všech infekcí. (představte si tu hrůzu, kdyby se tehdy, jako teď v Honk-Kongu zabíjejí všechna kuřata, muselo zničit každé PCčko infikované nějakým virem!)
 • Myslím, tedy nejsem (I Encrypt, Therefore I Am) - Titulkáři z Wiredu jsou nevyčerpatelní ve svých slovních hříčkách: tato (doslova: Šifruju, tudíž jsem) je na Descartesovo "Myslím, tudíž jsem". Článek už moc vtipný není: Clintonův zásah do privátnosti Netu je prý útokem na biznys, na publikum i na obchod. (to není nic nového, ale řekněte mi, jak to udělat, aby se zákon nažral a přesto nějaké soukromí na NETu zůstalo?)

UNWIRED (rozbaleno odjinud)

 • Nová služba Wave Top vysílá nyní na VBI v televizním signálu (Vertical Blanking Interval - pro neodborníky: to je něco jako zatmění, ale ne měsíce) data, která se dají chytat na domácích PC s tunerem. Zatím vysílají jen na 240 stanicích mé oblíbené PBS - Public Broadcasting Corporation (vypadá to, že Nortel - viz jeden můj postarší Wired - není jediný, co hledá jiné cesty na Internet. Jenže jak se za to bude platit. když PBS je zdarma?)
 • Push technologie přes satelit - nový Turbo Webcast je na světě.
 • Apple je připraven odpálit OS 8. A také nové manželství je na pochodu, nevěstou je tentokrát "rozvedená" MS Internet Explorer. Zatím ještě IE není default browser, ale už se šipuje spolu s Office 98 pro Apple.comment
 • Microsoft odpaluje betu Windows 98. A co se stalo s W97? (To všechno vodnéés čááás...)
 • Když američtí Gays and Lesbians jásali při poražení návrhu Zákona o decentnosti v komunikacích, nevěděli, že je postihne ještě něco jiného: nové programy totiž filtrují obsah stránek až moc, takže je to opět jaksi zneviditelní (už jsem tady psal o tom, jak firewall potlačil dotaz mého známého po "hard disku" jakožto obscénní. Disc je ovšem také páteřní ploténka, že by...ale to snad ne!)
 • Zatímco Java si získává popularitu, C++ má pořád lepší performanci, tj. rychlost.
 • Hollywoodské filmy na CD-čkách, které se dají obzírat na PC, vypadají jako dobrá investice. Dokonce se také uvažovalo i o "Titaniku", zatím má ale jen svou WEBstránku.
 • Britská firma, která našla bug na novém Intelu, přiznala, že tento bug už byl Intelem popsán před lety.
 • Dva státní zaměstnanci v Connecticutu byli propuštěni, neb bylo zjištěno, že pozorují pornografické obrázky a filmy na NETu. Jednomu z nich byl dokonce snížen plat a byl degradován. Jak to bylo zjištěno? Jejich vedoucí si prohlížel jejich log fajly - tak bacha na to!